KINSHASA. Európska únia je pripravená vyslať humanitárnu pomoc pre civilistov postihnutých konfliktom v Konžskej demokratickej republike (KDR). Vyslanie vojenských síl EÚ do stredoafrického regiónu je však potrebné ešte zvážiť. Uviedol to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner, ktorý spolu so šéfom britskej diplomacie Davidom Milibandom rokoval v Kinshase s konžským prezidentom Josephom Kabilom.
Francúzsky návrh na rozmiestnenie 1500-členného vojenského kontingentu, ktorý by posilnil preťažené mierové sily OSN vo východnom Kongu, podľa Kouchnera treba prekonzultovať so všetkými členmi EÚ.
Ministri Francúzska a Británie dnes pricestovali do afrického regiónu v rámci misie na zabezpečenie mieru v oblasti zasiahnutej bojmi medzi vládnymi vojakmi a jednotkami povstaleckých Tutsiov. Pred ozbrojeným násilím na východe Konga utieklo už z domovov zhruba 250.000 obyvateľov.
Mierové sily v počte 17.000 vojakov v KDR, ktoré sú najväčšou misiou OSN na svete, sú preťažené viacerými frontami a nie sú schopné zastaviť rýchly postup jednotiek povstaleckého generála Laurenta Nkundu.
Britský minister Miliband uviedol pre agentúru Reuters, že v prípade európskej účasti nie je nič vylúčené. "V tejto etape však vojenská sila vychádza od OSN a politický proces musí vychádzať od dotknutých strán, pričom našou úlohou je tomu pomôcť," povedal.
V Londýne sa medzitým vyjadril britský námestník pre Afriku Mark Malloch-Brown, podľa ktorého EÚ vyšle vojakov do Konga len ako poslednú možnosť v prípade, že sily OSN budú potrebovať posily a zlyhá diplomatické mierové úsilie. Pre Rádio BBC zároveň povedal, že únia "neustúpi a nebude sa prizerať prepuknutiu násilia".
Kouchner a Miliband pocestujú z Konga do susednej Rwandy, kde sa stretnú s prezidentom Paulom Kagamem.
Kongo a Rwanda sa navzájom obviňujú z podpory ozbrojených skupín podieľajúcich sa na násilí v regióne pri spoločných hraniciach.