PRAHA. Svetoznámy český spisovateľ Milan Kundera (79) sa nechystá podniknúť právne kroky voči týždenníku Respekt ani v prípade, že sa periodikum neospravedlní za obvinenia literáta z udavačstva v mladosti v roku 1950.
Vyplýva to z informácií, ktoré dnešnému vydaniu Právo poskytol priateľ Milana Kunderu, iný český literát Petr Prouza, ktorý autora slávnych románov Žert (1965) a Nesnesitelná lehkost bytí (1984) navštívil nedávno v Paríži.
Podľa jeho slov Kundera nemieni viesť právne spory. Nemá ani 60, ani 70 rokov, jeho čas je limitovaný a on chce ešte napísať román, ktorý bude, ako je presvedčený Prouza, vynikajúci. Navyše bez ohľadu na to, čo by sa stalo, na ňom zostanú stopy po jedovatých slinách, dodal spisovateľ.
Jiří Srstka, riaditeľ českej umeleckej agentúry Dilia, ktorá spisovateľa zastupuje, ešte 22. októbra informoval, že Milan Kundera žiada od českého týždenníka Respekt presne formulované ospravedlnenie za článok, podľa ktorého ešte ako 20-ročný študent FAMU v roku 1950 udal polícii emigranta a špióna Miroslava Dvořáčka. Súčasne pohrozil v opačnom prípade súdnym procesom.
O deväť dní neskôr Srstka uviedol, že týždenník Respekt sa Kunderovi neospravedlní, pretože inkriminovaný článok bol podľa jeho názoru v poriadku. V prípade súdneho pojednávania vraj doloží platné argumenty, prečo si myslí, že je to v poriadku, uviedol Srstka. Podľa zástupcov redakcie sa ku kauze v nasledujúcom čísle týždenníka vyjadrí jeho majiteľ Zdeněk Bakala.
Historik Adam Hradilek z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov publikoval v týždenníku Respekt článok pod názvom Udanie Milana Kunderu.
Autor v archívoch iba náhodou objavil záznam z obvodného oddelenia polície v Prahe 6, ktorý jazykom bezpečnostných zložiek reprodukuje oznámenie Milana Kunderu vo veci Miroslava Dvořáčka. Tento niekdajší zbeh z československej armády, ktorý sa po emigrácii vydal ako agent západných služieb do Prahy naverbovať istého vysokého ministerského úradníka, bol za vlastizradu a ďalšie trestné činy odsúdený na 22 rokov väzenia a 14 rokov si aj odpykal. V súčasnosti žije vo Švédsku, avšak je vážne chorý. Kundera mal policajtom prezradiť, že dotyčný si uschoval na internáte u známej kufor a má sa preň vrátiť. Polícia si následne na Dvořáčka na internáte počkala a zatkla ho. Policajný záznam však neobsahuje Kunderov podpis.
Slávny literát-rodák z Brna, ktorý žije od roku 1975 vo francúzskom exile a ktorý je najprekladanejším českým autorom súčasnosti, tvrdenia v spomínanom materiáli dôrazne poprel.
Informácie o údajnom Kunderovom udaní rozdelili českú umeleckú obec. Kým jedni považujú obvinenia za vážne a reakciu spisovateľa za nepresvedčivú, iní tvrdia, že zverejniť také zásadné obvinenie iba na základe jednej policajnej správy bolo neseriózne. K druhému táboru sa pripojila v uplynulých dňoch aj česká Akadémia vied.