BELEHRAD. Albánsko zničilo dôkazy o zločinoch nad Srbmi a obchode s ľudskými orgánmi z roku 1999, ktoré vo svojej knihe opísala bývalá hlavná žalobkyňa haagskeho tribunálu Carla del Ponte. Pre srbský denník Press to uviedol prokurátor srbského súdu pre vojnové zločiny Vladimir Vukčevič.
Albánsky premiér Sali Berisha podľa neho vydal rozkaz tajným službám, aby odstránili dokumenty o nezvestných Srboch, ich transporte a obchode s orgánmi. Berisha tak mal urobiť pod nátlakom kosovského expremiéra Ramusha Haradinaja, ktorý v čelil v Haagu obvineniam z vojnových zločinov v Kosove.
Vukčevič po pondelkovej návšteve Albánska povedal, že albánska prokuratúra odmietla začať vyšetrovanie o zločinoch, ktoré na severe krajiny organizovali a páchali velitelia vtedajšej tzv. "Kosovskej oslobodzovacej armády". Haradinaj bol jedným z jej veliteľov.
Srbský prokurátor pre Press opätovne potvrdil, že celý prípad únosov a obchodu s orgánmi srbských civilistov z Kosova posunie Bezpečnostnej rade OSN a Rade Európy. "Prišli sme k záveru, že politika mala veľký vplyv na zakrývanie vojnových zločinov vykonaných nad Srbmi a Nealbáncami v Kosove. Kniha Carly del Ponte je pre Albánsko očividne nepríjemným svedectvom. Táto krajina sa totiž nestala zaujímavou len pre haagskych vyšetrovateľov, ale aj pre novinárov," podotkol Vukčevič.
"My sme urobili všetko pre to, aby pravda čo najskôr vyšla najavo. Lebo tú pravdu dlhujeme rodinám nezvestných a zabitých Srbov a Nealbáncov z Kosova," zdôraznil. Ako uviedol, v deň svojej návštevy sa zdalo, že s si albánskou prokurátorkou Inou Ramaovou, ktorú označil za profesionálku, rozumie dobre. "Ona však už hneď na druhý deň odmietla všetky naše požiadavky. Obávam sa, že tu ide o politický nátlak. Veď ona si za ten krátky čas ani nemohla prečítať všetky materiály, ktoré sme jej doniesli," upozornil prokurátor.
"Mali sme deväť konkrétnych požiadaviek s dôkazmi o informáciách z terénu, a to nielen z Albánska... Od Tirany sme žiadali, aby nám umožnila kontakt so svedkami a poskytla mená lekárov a zdravotníckeho personálu, ktorí pôsobili v Albánsku. Úrady v Tirane medzitým rozhodli, že nepovolia vyšetrovanie o existencii kliniky v dedine Gur, kam príslušníci UCK transportovali unesených Srbov a vyberali im orgány," podotkol Vukčevič.
Pripomenul, že k chirurgickým zákrokom, ktorými odoberali orgány unesených, dochádzalo neďaleko mesta Burel, kde sa nachádzalo aj centrum pre výcvik UCK.
K únosom najmenej 300 civilistov došlo v roku 1999 už po príchode jednotiek na územie Kosova. "Svet sa musí dozvedieť, čo sa dialo na severe Albánska," uzavrel srbský prokurátor.
Zdroj: pressonline.rs
12 20 zsl