Ženeva 27. apríla (TASR) - Po šiestich pracovných týždňoch sa dnes v Ženeve skončilo výročné zasadnutie Komisie OSN pre ľudské práva. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová v záverečnom prejave vyzdvihla najmä význam mimovládnych organizácií, zaoberajúcich sa touto problematikou.
"Pripomeňme si, že práve mimovládne organizácie sú často miestom prvého kontaktu pre obete porušovania ľudských práv. Majú kľúčovú úlohu, a preto si zaslúžia ochranu," zdôraznila vysoká komisárka, ktorá tým reagovala aj na požiadavku niektorých členských štátov obmedziť podiel mimovládnych organizácií na činnosti Komisie OSN.
Od začiatku zasadania 19. marca prijala Komisia OSN pre ľudské práva 82 rezolúcií, ktorými vyzvala rôzne štáty na dôslednejšie dodržiavanie ľudských práv. Komisia sa zaoberala situáciou iba v 22 zo 192 členských štátov.
Pozornosť komisie sa sústredila situáciu v Čečensku, Afganistane, Iráne, Iraku, Mjanmarsku, Juhoslávii a Kosove, Bosne, Chorvátsku, Konžskej demokratickej republike, v Rwande, Burundi, Rovníkovej Guinei, Sierre Leone, Sudáne, Somálsku, na Cypre, v Libanone, na Východnom Timore, na palestínskych okupovaných územiach, v Kolumbii a na Haiti.
Čína sa na program schôdze nedostala vďaka procedurálnemu návrhu, ktorým sa jej prípad z harmonogramu práce vypustil. Niektoré rezolúcie sa týkali špecifických oblastí ľudských práv, akými sú práva žien, pôvodných obyvateľov, migrantov, ale aj právo na rozvoj, výživu, vzdelanie alebo na lieky proti AIDS.
Viacerými témami ženevskej schôdze sa bude zaoberať Svetová konferencia o rasizme, ktorá sa uskutoční začiatkom septembra v juhoafrickom Durbane.
Mary Robinsonová, ktorá na začiatku konferencie oznámila, že sa nebude uchádzať o mandát vysokej komisárky pre ľudské práva v ďalšom funkčnom období, sa rozhodla zotrvať vo funkcii až do skončenia konferencie v Durbane.