WASHINGTON. Kandidátom na funkciu amerického prezidenta zostávajú do otvorenia volebných miestností iba štyri dni, preto demokratický senátor Barack Obama a republikánsky senátor John McCain najnovšie pokračovali v kampani v štátoch, ktoré zrejme rozhodnú o výsledku nadchádzajúcich volieb.
Obama sa z Floridy presunul do Virgínie a jeho politický oponent obhajoval republikánske pozície v Ohiu. Viceprezidentskí kandidáti bojovali o hlasy v Missouri a v Pensylvánii.
Obaja kandidáti vo štvrtok ráno reagovali tlačovými vyhláseniami na nepriaznivé správy o zápornom hospodárskom raste v USA v treťom štvrťroku.
Podľa Obamu ekonomické spomalenie nie je náhodné, ale je dôsledkom politiky prezidenta Georgea W. Busha. Tá sa údajne zakladala na nefungujúcom predpoklade, že zvýhodňovanie finančných inštitúcií a veľkých firiem prenesie prosperitu na sociálne slabšie vrstvy a strednú triedu. McCainov štáb využil negatívne správy na kritiku Obamových daňových návrhov, ktoré zničia ešte aj existujúce pracovné miesta.
Obama pokračoval vo štvrtok v kampani v meste Virginia Beach vo Virgínii, kde pred štyrmi rokmi výrazne zvíťazil George W. Bush. To podľa analytikov potvrdzuje, že demokratický kandidát je v uspokojivej pozícii a aj v takej neskorej fáze kampane si môže dovoliť bojovať o potenciálnych podporovateľov svojho oponenta. Aj preto v prospech Obamu vo štvrtok viedol kampaň i bývalý prezident Bill Clinton, ktorý sa snažil presvedčiť voličov Ohia, aby po dvojnásobnom zvolení republikánskeho kandidáta Busha dali prednosť demokratovi.
Naopak, republikán John McCain bojuje o hlasy v pôvodne republikánskych štátoch, kde sa zvyšuje Obamova popularita. Takisto nevzdal boj ani v tradične demokratickej Pensylvánii, ktorú podľa aktuálneho stavu volebných preferencií nevyhnutne potrebuje, pokiaľ chce voľby vyhrať.
Vo štvrtok mal McCain dva volebné mítingy v Ohiu, kde ho mal sprevádzať aj jeho nový politický partner, inštalatér Joe. Ten však na prvý z mítingov neprišiel a McCainovo neopätované pozývanie Joea na pódium patrilo k médiami vyhľadávaným rozpačitým momentom McCainovej kampane.
Obama deň po odvysielaní historickej 30-minútovej politickej reklamy v hlavnom vysielacom čase vo štvrtok zverejnil aj dva nové reklamné spoty so zhrnutím svojich volebných posolstiev. Prvý zo spotov je zameraný proti republikánovi McCainovi a jeho spôsob vedenia politiky prirovnáva k riadeniu auta, kde sa vo všetkých spätných zrkadlách objavuje George W. Bush. Druhý pozitívny spot voličom pripomína, kto Obamovu kandidatúru podporil, a zdôrazňuje jeho potenciál zjednotiť rozdelenú krajinu.
Najnovší klip Johna McCaina vyzýva voličov na porovnanie jeho politických názorov s Obamovými a pripomína najvýraznejšie rozdiely.
Volebný štáb senátora McCaina vo štvrtok začal s automatickými politickými telefonátmi v domovskej Arizone. Mužský hlas v nich voličov informuje o nepripravenosti Obamu na post amerického prezidenta. Podľa komentátorov si republikáni tak chcú poistiť znižujúci sa náskok McCaina pred Obamom aj v tomto štáte, ktorý McCain zastupuje v americkom Senáte.
Viceprezidentská kandidátka republikánov Sarah Palinová sa vo štvrtok venovala otázkam národnej bezpečnosti. Po stretnutí s bývalým guvernérom Pensylvánie Tomom Ridgeom, bývalým šéfom CIA a ďalšími odborníkmi pre vojenské otázky Palinová voličom na mítingu pripomenula, že teroristické nebezpečenstvo je stále prítomné. Krajne ľavicoví demokrati podľa nej plánujú znížiť výdavky na obranu až o 25 percent, čo by bola podľa nej katastrofa pre vojenské jednotky v Iraku a v Afganistane.
Dnes Američania oslavujú Halloween, tradičný jesenný sviatok spojený s kostýmami, večierkami a strašidlami. Kandidáti však budú pokračovať v ďalšej kampani. Barack Obama sa presunie do Iowy a bývalý prezidentský kandidát Al Gore bude viesť kampaň v mene Obamu vo floridských okresoch Palm Beach a Broward, ktoré sa stali známe kauzou prepočítavania hlasov a viedli k víťazstvu Georga W. Busha v roku 2000.
Senátora McCaina v piatok v Ohiu podporí populárny guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Sarah Palinovú čakajú ďalšie volebné mítingy v Pensylvánii, kde sa republikánska dvojica usiluje znížiť momentálne 11-percentný náskok Obamu s Bidenom.