Washington 30. októbra (TASR) - Politickú mapu Spojených štátov charakterizujú dve farby - modrá (demokrati) a červená (republikáni). Demokratická a Republikánska strana sú hlavnými politickými silami v USA.
Demokrati tradične dominujú v liberálnej Kalifornii a v štátoch na severovýchodnom pobreží USA. Za "bašty" republikánov je považovaný juh krajiny, so štátmi Georgia alebo Texas, pripomína dnes agentúra DPA.
Nie vo všetkých štátoch USA sú však v súčasnosti stabilné politické preferencie. Existujú územia, na ktorých s určitosťou ani jedna strana nemá väčšinu. Tieto štáty sú označované za "bojové polia".
Pretože tam žije väčšina ešte nerozhodnutých amerických voličov, výsledok v týchto štátoch je rozhodujúci pre celkový výsledok volieb a o tieto územia sa obzvlášť bojuje.
Čím viac obyvateľov štát má, tým je pre kandidátov dôležitejšie, aby tam zabodovali. Víťaz totiž získa hlasy všetkých voliteľov, ktorí sú priradení danému štátu. Počet voliteľov sa odvíja od počtu obyvateľov.
Prezidenta v USA občania volia prostredníctvom grémia voliteľov (Electoral College), nie priamo. Na získanie postu prezidenta v USA treba najmenej 270 hlasov voliteľov.
Podľa volebných expertov by mal kandidát v týchto prezidentských voľbách (4. novembra) zvíťaziť najmä v štyroch veľkých štátoch - Florida (27 voliteľov), Pensylvánia (21 voliteľov), Ohio (20 voliteľov) a Michigan (17 voliteľov).
Okrem týchto "bojových polí" sa tentoraz mimoriadne silne bojuje aj o ďalšie štyri štáty - Severnú Karolínu, Missouri, Virgíniu a Nevadu.
Za "nedobytnú pevnosť" republikánov je považovaná Severná Karolína (15 voliteľov), kde 30 rokov nevyhral nijaký demokrat, podobne to vyzerá aj vo Virgínii (13 voliteľov).
Tesný zápas prebieha v Missouri a v Nevade, za ďalšie "bojové polia" sa považujú štáty Colorado, Iowa a Nové Mexiko, pripomína agentúra DPA.