JERUZALEM. Ak by sa izraelské parlamentné voľby konali v týchto dňoch, dve najsilnejšie strany Kadima a Likud by skončili s rovnakým výsledkom. V 120-člennom parlamente by obe strany získali 31 miest, vyplýva to z výskumu, ktorého výsledky zverejnil denník Haaretz. Výsledky volieb budú mať pritom výrazný vplyv na budúcnosť mierových rokovaní s Palestínčanmi. Prieskum takisto ukázal rovnaké rozdelenie hlasov medzi izraelskými radikálnymi a umiernenými stranami. Termín predčasných parlamentných voľby je stanovený na 10. februára 2009.
Strana Kadima izraelskej ministerky zahraničných vecí Cipi Livniovej podala návrh na vypísanie nových volieb v pondelok. Ministerka v nedeľu informovala prezidenta krajiny Šimona Peresa, že jej pokus o zostavenie koaličnej vlády definitívne stroskotal. Tú Peres poveril zostavením novej vlády pred piatimi týždňami po tom, čo v dôsledku korupčných škandálov ohlásil svoj odchod z úradu premiér Ehud Olmert. Livniovej, ktorú v septembri tesným pomerom hlasov zvolili za novú predsedníčku vládnej strany Kadima namiesto Olmerta, sa začiatkom októbra podarilo presvedčiť na spoluprácu ľavicovú Stranu práce, rokovania s ultraortodoxnou stranou Šaás však zlyhali.
Izrael má teraz zrejme pred sebou mesiace politického ochromenia. Veľkú príležitosť stať sa novým lídrom krajiny má vodca opozície a strany Likud expremiér Benjamin Netanjahu, ktorý je otvoreným kritikom mierového procesu s Palestínčanmi.