Washington 30. októbra (TASR) Včerajšok bol kľúčovým dňom v kampani demokratického kandidáta Baracka Obamu. Jeho priaznivci celý deň čakali na polhodinový profilový film odvysielaný v rámci reklamného času na všetkých hlavných televíznych staniciach.
Tí, ktorí prišli na Obamove volebné mítingy počas dňa na Floride, sa stali svedkami osobnej podpory bývalého prezidenta Billa Clintona.
Na Floride bol aj republikán John McCain, ktorého okrem Sarah Palinovej sprevádzal aj inštalatér Joe. Večerným pozvaním do štúdia CNN umožnil Larry King McCainovi konkurovať Obamovej dominancii v hlavnom vysielacom čase, keďže McCain bol hlavným hosťom Kingovej show.
Obama začal deň volebným mítingom v Severnej Karolíne a pokračoval na Floride, keď ho osobne podporil na Floride veľmi populárny Bill Clinton. Obaja politici si pred 35.000 divákmi vymenili niekoľko komplimentov. Clinton sa snažil vyvrátiť aj obvinenia republikánov, podľa ktorých je Obamova politika socializmom. Pripomenul, že Bushova administratíva takisto výrazne redistribuovala bohatstvo, ale dávali ho najmä bohatým.
V hlavnom večernom vysielacom čase si potom diváci niekoľkých televíznych staníc pozreli osobitný politický film o Barackovi Obamovi. Vysielací čas pre film si Obama kúpil ako reklamu a podľa odhadov zaň zaplatil 3,5 až 5 miliónov dolárov (84 až 119 miliónov Sk).
Vo filme priblížil osudy bežných Američanov a na ich každodenných problémoch ilustroval základné piliere svojej politiky. V závere klipu kandidát vystúpil naživo z mítingu na Floride s výzvou pre voličov, aby ho volili, a aby sa zapojili aj do dobrovoľných aktivít na mobilizáciu ďalších demokratických voličov.
Republikánsky kandidát McCain pokračoval vo svojej kampani na Floride, kde na pódium volebného mítingu pozval aj inštalatéra Joea, drobného podnikateľa, ktorého McCain po prvýkrát spomenul počas poslednej prezidentskej debaty. Inštalatér Joe sa stal odvtedy politickou hviezdou republikánov a McCainovi pomohol zrozumiteľnejšie komunikovať hlavné princípy jeho daňovej politiky.
Večer sa McCain objavil v show Larryho Kinga, iba krátko po odvysielaní Obamovho reklamného klipu. McCain v rozhovore s Kingom priznal, že Obamu osobne nepovažuje za socialistu, hoci to je momentálne najsilnejší argument republikánov proti Obamovi. McCain nesúhlasil s Kingom, že aj filozofia progresívnej dane z príjmov je socialistická. Upozornil, že Obamov plán je nebezpečný a voličom pripomenul, že Obama určite zvýši dane, keďže plánuje vysoké výdavky.
McCainova viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová mala včera v Tolede politický prejav o energetickej politike, v ktorom upozornila na skryté zásoby ropy a plynu na území USA.
Počas volebného mítingu v štáte Ohio voličom predstavila nový argument proti Barackovi Obamovi, ktorý sa údajne priatelí s bývalým hovorcom Organizácie na oslobodenie Palestíny (OOP) Rashidom Khalidim. Obaja muži sa mali zúčastniť večere, o ktorej existuje videonahrávka.
Jednu kópiu vlastní denník Los Angeles Times, ten ju však na žiadosť zdroja odmieta zverejniť. Palinová voličov upozornila, že účastníci tohto stretnutia sa vyjadrovali ponižujúco o Izraeli.
Spravodajská stanica CNN informovala, že Khalidi ešte v roku 2004 verejne poprel, že by bol hovorcom OOP. Dnes je profesorom na Univerzite Columbia v New Yorku a hoci sa s Obamom pozná, je verejne známe, že s ním nezdieľa rovnaké názory na palestínsku otázku.
V stredu spravodajská stanica CNN vďaka novým prieskumom verejnej mienky upravila priebežné odhady podpory oboch kandidátov v tzv. Zbore voliteľov, ktorý volí amerického prezidenta.
Obama získal na svoju stranu väčšinu voličov v Colorade, a preto mu CNN k 277 hlasom v Zbore voliteľov pripísala ďalších 9. Naopak McCainovi ubrala 11 hlasov z Indiany, ktorá sa tak zaradila medzi štáty s nerozhodnými výsledkami. Barack Obama má dnes podľa odhadov CNN na svojej strane 286 členov Zboru voliteľov, McCain 163. Na zvolenie za prezidenta je potrebných 270 hlasov.
Dnes bude mať McCain dva politické mítingy v Ohiu, jeho spolukandidátka Palinová bude viesť kampaň v Pensylvánii. Obama má v pláne pokryť až tri štáty: Floridu, Virgíniu a Missouri. Senátor Biden sa bude o podporu demokratických voličov uchádzať v Missouri a v Pensylvánii.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) rsc