Brhlovce 27. apríla (TASR) - Len dve miesta v Európe sa môžu v súčasnosti pochváliť obývanými skalnými obydliami - jedno vo Francúzsku, druhé na Slovensku v Brhlovciach v okrese Levice. Napriek tomu, že turisti neobchádzajú tento svetový unikát v žiadnom ročnom období, pravá turistická sezóna v Brhlovciach sa práve začína. Brhlovské uličky Šurda a Dolina s visutým kamenným bývaním aj muzeálnou expozíciou navštevujú denne húfy turistov, ktorých sprevádza Marta Bozalková. Podľa zápisov v pamätnej knihe už Brhlovce očarili aj návštevníkov z Kuby, Číny, Nemecka i Nového Zélandu, objavil sa dokonca i mexický Indián.
Medzi obyvateľmi obce sa traduje, že s výstavbou unikátnych jaskynných obydlí začali ich predkovia v 16. až 17. storočí, v období tureckých nájazdov. Práve skalné priestory využívali Brhlovčania ako skrýše. Podmienky na ich budovanie mali ideálne. Krajinu v tejto oblasti formovala sopečná činnosť treťohôr, ktorej výtvorom je aj dominanta Hontu, vrch Sitno. Usadený sopečný popol a prach, tufit a tuf, bol ľahko spracovateľný. Brhlovce neboli jedinou obcou v hontianskom regióne, ktorej obyvatelia dokázali využiť tieto vlastnosti na budovanie prístreškov, dodnes sa však život zachoval už len v Šurde a Doline. V roku 1983 bola lokalita vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, jednu z desiatich na Slovensku.
Hneď v prvom dvore, do ktorého návštevníkov zavedie M. Bozalková, sa nachádza skanzen, usadlosť číslo 142. Jej posledná majiteľka Helena Homoľová predala dom štátu pred 18 rokmi. V roku 1991 bol tento majetok delimitovaný pod správu Tekovského múzea v Leviciach, ktoré v ňom za 11 mesiacov vybudovalo expozíciu zobrazujúcu netradičnú formu ľudového bývania, bytovú kultúru obce a tamojšie staviteľstvo. Za túto expozíciu získalo múzeum v roku 1993 cenu UNESCO - Europa Nostra. Usadlosť tvorí viacero objektov - domček postavený z kameňa z 19. storočia, niekoľko objektov priamo vytesaných do tufovej skaly a stavba zo začiatku 20. storočia z tufových kameňov. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia žili v tejto usadlosti tri rodiny. Okrem skanzenu sa v obci nachádza ďalších 10 skalných obydlí, ktoré obývajú najmä starí ľudia. Atrakciou pre návštevníkov je nepochybne kuchyňa domu, v ktorom prežila svoj život babka Korineková. V kúte miestnosti sa nachádza studňa, z ktorej vedro treba vyťahovať klasickým rumpálom.
*svl we pa