SOUL.
V rozhovore, ktoré poskytol francúzskym médiám z Pekingu, kde sa zúčastňuje na stretnutí s kolegami-neurochirurgmi a vedeckými pracovníkmi, uviedol, že vo štvrtok sa vracia do Paríža, aby sa tam zúčastnil na kongrese zväzovej organizácie frankofónnych neurochirurgov.
O predpokladanej ceste francúzskeho lekára do KĽDR informovala predtým japonská televízna spoločnosť Fuji TV bez uvedenia odborníkovho mena. Túto správu potvrdil neskôr internetový portál LePoint.fr, ktorý súčasne spresnil aj špecialistovu identitu.
Francois-Xavier Roux nemá podľa vlastných slov o zdravotnom stave severokórejského vodcu žiadne informácie okrem tých, ktoré sa objavili v médiách. "Raz až dva razy ročne sa medzi mojimi pacientmi objavujú aj Kórejčania," uviedol a dodal, že nevylučuje prítomnosť syna najvyššieho predstaviteľa KĽDR medzi nimi, aj keď o tom konkrétne nebol informovaný.
Práve syn prezidenta KĽDR mal podľa informácií Fuji TV vyhľadať odborníka pred jeho plánovanou návštevou v krajine.
Podľa týždenníka Pyongyang Times prezident Kim Čong-il počas 20 najhorúcejších dní roka navštívil viac ako 30 miest a precestoval približne 4000 kilometrov, aby navštívil vojakov na základniach, zamestnancov tovární a roľníkov na poliach.
Severokórejské štátne médiá začiatkom októbra uverejnili prvé správy o Kimovom vystúpení na verejnosti po približne 50 dňoch. Líder si podľa nich pozrel futbalový zápas a navštívil ženskú vojenskú jednotku.
Odborníci z Južnej Kórey však tvrdia, že fotografie pripojené k správe o vojenskej prehliadke boli pravdepodobne urobené pred niekoľkými mesiacmi, ešte pred údajným Kimovým ochorením - mozgovou príhodou.
Ani údajné ochorenie však podľa politických analytikov z USA a Kórejskej republiky nič nezmenilo na tom, že Kim drží pevne v rukách kontrolu nad poslednou komunistickou dynastiou Ázie, ktorá znepokojuje región snahou o získanie jadrových zbraní.
Aj šéf juhokórejskej tajnej služby si myslí, že Kim je fit
Severokórejský autoritársky líder je fit a opäť riadi svoju komunistickú krajinu, myslí si šéf juhokórejskej tajnej služby. Japonský premiér zase tvrdí, že Kim Čong-il vydáva rozkazy z nemocničného lôžka. Juhokórejskí a americkí predstavitelia už dávnejšie vyhlásili, že 66-ročný líder utrpel porážku a v auguste absolvoval mozgovú operáciu. Severná Kórea však popiera, že by mal Kim akékoľvek zdravotné problémy.
Japonský predseda vlády Taro Aso poslancov v Tokiu informoval, že vláda disponuje informáciami o pobyte severokórejského lídra v nemocnici. "Jeho stav nie je veľmi dobrý. Napriek tomu si nemyslím, že nie je schopný robiť rozhodnutia," vyhlásil v utorok Aso. Šéf Juhokórejskej národnej spravodajskej služby Kim Sung-ho dodal, že vodca na tom nie je "fyzicky dobre", ale z choroby sa spamätal a krajinu riadi bez väčších problémov. Armáda KĽDR následne svojho južného suseda varovala, aby ukončila "konfrontačnú" kampaň, ktorej cieľom je diskreditácia ich lídra a celého národa.
Severokórejský vodca Kim Čong-il zvýšil obavy o svoj zdravotný stav naposledy 10. októbra, kedy sa neobjavil na oslave 63. výročia založenia vládnucej strany, čo je jeden z dvoch najvýznamnejších sviatkov v tejto komunistickej krajine. Len týždeň predtým tamojšie médiá informovali o jeho účasti na futbalovom zápase, správu však nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. Kim Čong-il sa oficiálne ujal najvyššej straníckej funkcie v roku 1997, kedy komunistické žezlo prebral od zakladateľa KĽDR a zároveň svojho otca Kima Ir-sena. Obaja tak založili prvú a zatiaľ jedinú komunistickú dynastiu na svete.