HONGKONG. Uviedol to dnes odborník na bezpečnosť potravín, pracujúci v Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).
"Podľa našich poznatkov nejde o bežné obličkové kamene, pretože ich nemožno odhaliť pomocou prostriedkov, ktoré človek používa pri zisťovaní obličkových kameňov. Niektoré sa totiž na röntgenových snímkach neukážu," uviedol Anthony Hazzard, regionálny poradca WHO pre bezpečnosť potravín.
"Sme presvedčení, že ide o útvary pozostávajúce z melamínu a kyseliny kyanurovej, ktoré nazývame kryštály... Môžu sa tvoriť v malých kanáloch (obličiek), potom sa zväčšujú a môžu zatarasiť kanály," dodal Hazzard v telefonickom rozhovore z filipínskej Manily.
Kyselina kyanurová je chemicky podobná melamínu, látke využívanej pri priemyselnej výrobe plastov, ktorú dodávali do sušeného mlieka. Vďaka takémuto podvodu úspešne prešiel testami kvality.
Po konzumácii kontaminovaného mlieka ochorelo v Číne vyše 50.000 detí, ktorým zistili obličkové kamene a iné problémy s obličkami, a najmenej štyri bábätká zomreli.
Nie je jasné, ako sa kyselina kyanurová dostala do organizmu detí. Odborníci predpokladajú, že ju výrobcovia dodávali do mlieka spolu s melamínom, takisto v snahe podvodom absolvovať testy kvality - alebo sa vytvorila, keď sa telo snažilo spracovať melamín, ktorý je nestráviteľný.
Experti už skôr uviedli, že kryštály môžu spôsobiť ešte väčšie problémy než kamene. Môžu poškodiť funkčnosť obličiek, najmä v prípade, ak sa ich vytvorí naraz veľký počet a zablokujú kanály obličiek.
Niekedy deti samy vylúčia kryštály močom. Ťažšie prípady sa liečia tak, že deti hospitalizujú a podávajú im tekutiny, ktoré umožnia lepšie vylučovanie týchto kryštálov či kameňov z tela močom. V niektorých prípadoch je však nutná operácia.