WASHINGTON 28. októbra (SITA/AFP) - Ak Baracka Obamu na budúci týždeň zvolia za amerického prezidenta, sklame mnohých svojich európskych obdivovateľov, ktorí zistia, že nemá žiadny "čarovný prútik", aby zmenil americkú zahraničnú politiku, varujú analytici. Podľa ich slov americký demokratický kandidát, ktorého Európania vo výraznej miere uprednostňujú pred jeho republikánskym rivalom Johnom McCainom, pravdepodobne zmení len štýl a nie obsah diplomacie. Posledné prieskumy ukazujú, že 78 percent Francúzov, 72 percent Nemcov, 68 percent Španielov, 66 percent Talianov a 48 percent Britov by chcelo ako víťaza volieb v Spojených štátoch 4. novembra vidieť Baracka Obamu. Podľa prieskumu francúzskej televízie 24 a denníka International Herald Tribune McCaina podporuje len jedno percento Francúzov, päť percent Nemcov a osem percent Španielov.
"Európania očakávajú, že ak sa Barack Obama stane prezidentom, mávne svojim čarovným prútikom a všetko bude zrazu iné," uviedol James Goldgeier, expert v Rade pre zahraničné vzťahy a špecialista na transatlantické vzťahy. Podľa jeho slov si ľudia myslia, že príde k "obrovskej zmene". Avšak pri niektorých kľúčových témach, ako rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) alebo vzťahy s Ruskom, je Obama "veľmi obmedzený politicky". "Žiadny prezident Spojených štátov nemôže povedať Rusom: Áno, môžete si robiť v Gruzínsku, čo len chcete," povedal Goldgeier.
Iný expert, Justin Vaisse z nezávislého politického inštitútu Brookings Institution, rovnako varoval pred "nenaplnením očakávaní". Zároveň však zdôraznil, že zmena štýlu vlády by mohla mať "veľmi dôležitý" vplyv na vzťahy so spojencami, rovnako ako zvolenie Nicolasa Sarkozyho za francúzskeho prezidenta zlepšilo francúzsko-americké väzby bez výraznejšej zmeny pozadia politiky.
Obama prisľúbil, že skoncuje so súčasnou "jednostrannou" zahranično-bezpečnostnou politikou USA, koncentrovanou iba na Irak, a zameria sa na Afganistan a najmä Pakistan, kam sa v posledných rokoch presunulo vedenie al-Kájdy. Rovnako trvá na tom, že do roku 2010 stiahne amerických vojakov z Iraku. "Prvý deň, čo budem v úrade, predostriem našej armáde novú misiu: Skončiť túto vojnu," povedal v minulosti demokratický kandidát o vojne v Iraku.