Washington 28. októbra (TASR) - Prezidentské voľby v USA nemajú jednotný federálny systém. Voliť môžu 18-roční a starší občania, ale voľby organizujú jednotlivé americké štáty. Pravidlá a postupy sa pritom veľmi líšia, dokonca aj na úrovni okresov v rámci štátov.
Agentúra Reuters zhrnulo niekoľko faktov, ktoré by mohli viesť k polemike v prezidentských voľbách, ktoré Spojené štáty čakajú 4. novembra.
REGISTRÁCIA VOLIČOV - Rad štátov má registráciu v deň volieb, ale väčšina uzatvára zoznamy voličov aj mesiac pred dňom volieb. Registrácia v deň volieb môže zvýšiť účasť, ale kritici hovoria, že to vedie k podvodom, pretože nie je čas na overovanie.
Federálny zákon USA požaduje od jednotlivých štátov, aby vyškrtli zo zoznamov tých, ktorí zomreli, alebo sa presťahovali. Niekedy tak diskvalifikujú voličov, ktorí neodpovedali úradom, alebo ich údaje nesedia s inými vládnymi databázami. Podľa kritikov môže viesť k odobratiu volebného práva jediný preklep.
Rozdiely sú aj v otázke znovuzavedenia volebného práva u odsúdených osôb, ktoré si odpykali trest. Niektoré štáty USA tak robia automaticky, iné požadujú zdĺhavý proces.
IDENTIFIKÁCIA VOLIČOV - Podľa federálneho zákona musia prvovoliči v USA pred hlasovaním predložiť platný doklad na identifikáciu, väčšinou vodičský preukaz, alebo iný vládou vydaný doklad s ich fotografiou. Štáty však môžu voľne zavádzať doplňujúce požiadavky a mnohé tak robia. Voliči majú často zmätok v tom, čo sa požaduje. Niektorých odradia nesprávne informácie, že nemôžu voliť, ak sa pri kontrole totožnosti ukáže, že majú dlhy na daniach, alebo nezaplatili za parkovanie.
ZMÄTKY VO VOLEBNÝCH MIESTNOSTIACH - Môžu byť rôzne, od zlyhania volebných automatov, cez nezvyčajne vysokú účasť, nedostatok ľudí pomáhajúcich pri voľbách, či nedostatok zásten vo volebných miestnostiach. Ak čaká veľa voličov, zvyčajne je dovolené voliť aj v čase, keď miestnosti nie sú úradne otvorené. Štáty a okresy však rozhodujú o tom, či predĺžia čas volieb.
VOLEBNÉ AUTOMATY A SČÍTAVANIE HLASOV: Tesné hlasovanie vyvoláva otázky, či bol spočítaný každý hlas a či hlasy treba prepočítať. Najznámejším prípadom bolo mimoriadne tesné záverečné skóre hlasovania na Floride v roku 2000, čo zdržalo výsledok hlasovania medzi Georgeom W. Bushom a Alom Gorom.
Štáty alebo okresy sa rozhodujú, akú technológiu použijú. V 24 štátoch USA sa používajú elektronické volebné počítače, alebo sa papierové volebné lístky spočítavajú pomocou elektronických skenerov. Problémy vznikajú, ak sa počítače alebo software pokazia, a počet osôb, ktoré odvolili, nesúhlasí s počtom zaznamenaných hlasov.
PREDČASNÉ HLASOVANIE/HLASY ODOVZDANÉ V NEPRÍTOMNOSTI - Tretina voličov odovzdá hlasy pred dňom volieb, buď poštou, alebo osobne na miestach pre predčasné voľby. Ak voliči hlasy neodovzdali osobne, môže to byť živnou pôdou polemiky, pretože niektoré okresy vyžadujú, aby pošta bolo doručená ku dňu volieb, kým iné požadujú len pečiatku pošty ku dňu volieb. Zámorskí voliči môžu mať problémy, ak žijú na miestach, kde sa nepoužívajú pečiatky, alebo pošta nie je spoľahlivá. U hlasovacích lístkov, neodovzdaných osobne, môže byť tiež ťažké určiť, či ich skutočne vyplnila osoba, ktorej meno je na obálke.
VOLIČI Z NÁRODNOSTNÝCH MENŠÍN - Federálny zákon USA zakazuje pri voľbách rasovú alebo etnickú diskrimináciu. Požaduje vytlačenie hlasovacích lístkov v iných jazykoch tam, kde je veľká populácia s limitovanými znalosťami angličtiny. Štáty alebo samosprávy, kde sa v minulosti vyskytla diskriminácia, musia pred zmenou volebných zákonov dostať federálny súhlas. V praxi však príslušníci menšín, napríklad černosi, hovoria o častom odrádzaní od volieb v dôsledku zlej informovanosti, alebo chabého vybavenia v ich okrskoch.