PRAHA. Prezidenti Slovenska a Česka, Ivan Gašparovič a Václav Klaus, si dnes v Prahe v predvečer 90. výročia 1. Československej republiky uctili pamiatku prvého prezidenta Tomáša Garriqua Masaryka a prihlásili sa k jeho odkazu aj odkazu prvej republiky.
Podľa Gašparoviča rozdelenie spoločného štátu v roku 1992 nespôsobilo rozdelenie medzi národmi, čoho dôkazom sú aj dlhodobo nadštandardné vzťahy medzi slovenskými a českými občanmi, aj medzi politikmi, napríklad aj v nadnárodných inštitúciách.
Jednodňová pracovná návšteva prezidenta SR v ČR vyvrcholila večer otvorením - svojím rozsahom ojedinelej - výstavy slovenského výtvarného umenia 20. storočia v Jazdiarni na Pražskom hrade. Výstava nazvaná Slovenský obraz (anti-obraz) je venovaná 90. výročiu vzniku ČSR.
Na ploche vyše 1200 metrov štvorcových sa verejnosti na štyri mesiace predstavuje 350 diel 75 slovenských autorov - prevažne zo zbierok Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Ide o obrazy, plastiky, fotografie, ale aj veľké inštalácie a audiovizuálne diela. Svojím rozsahom táto výstava prekračuje aj dve predchádzajúce veľké výstavy slovenského výtvarného umenia, ktoré boli na Pražskom hrade v rokoch 1939 a 1963.
"Myslím si, že táto výstava je výnimočná. Už len tým, že takýchto prierezových slovenských výstav v Prahe bolo veľmi málo - v 30. rokoch a 60. rokoch. Je zaujímavá aj tým, ako ju autori postavili: stanovili si témy, ku ktorým sústredili obrazy, aby reflektovali 20. storočie," povedal pre TASR minister kultúry SR Marek Maďarič, ktorý prišiel na vernisáž po boku vicepremiéra Dušana Čaploviča a svojho českého partnera Václava Jehličku.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák)