NEW YORK. V súvislosti s rastúcimi cenami energie a globálnym otepľovaním má čoraz viac krajín záujem o jadrovú energiu. Tá v súčasnosti prežíva akúsi "renesanciu", vyhlásil dnes šéf dozornej agentúry OSN.
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej vo výročnej správe pre Valné zhromaždenie OSN tiež uviedol, že v jadrovej energii vidia najmä mnohé rozvojové krajiny prostriedok na ceste z chudoby.
Len za posledné dva roky prejavilo 50 signatárov Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) záujem o atómovú energiu a požiadalo o pomoc MAAE, informoval Baradej. Dvanásť z týchto krajín sa medzičasom aktívne venuje prípravných prácam. Celkovo v súčasnosti vo svete existuje 439 jadrových reaktorov v 30 krajinách, pričom 36 ďalších je vo výstavbe.
So zvyšujúcim sa záujmom však podľa Baradeja rastie aj riziko zneužitia nukleárneho materiálu na zbrojné účely. Každá krajina, ktorá ovláda obohacovanie uránu a ďalšie procesy, sa fakticky stáva potenciálnou nukleárnou mocnosťou.
Baradej tiež poukázal na obrovský rozdiel v spotrebe elektriny. Krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) spotrebujú v priemere ročne 8600 kilowattov elektrickej energie na občana, zatiaľ čo v Afrike je to 170-krát menej.
Šéf MAAE okrem toho vyzval Severnú Kóreu na to, aby sa vrátila k dodržiavaniu záväzkov z NPT po najnovšom spore okolo svojho jadrového programu. Apeloval aj na Irán, aby realizoval opatrenia pre zvýšenie transparentnosti svojho sporného nukleárneho programu a objasnil nezodpovedané otázky dozornej agentúry OSN.
Zdroj: DPA