ŽENEVA. Svetovým zabijakom číslo jeden je infarkt. Ochorenia srdca, infekčné choroby a rakovina zostávajú tromi najčastejšími príčinami úmrtí ľudí, vyplýva to z dnes uverejnenej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Infarkty a problémy so srdcom zapríčinia každoročne smrť 29 percent z celkového počtu úmrtí. Infekčné choroby sú so 16,2 percentami na druhom mieste, rakovina s 12,6 percentami je treťou najčastejšou príčinou úmrtia ľudí.
Správa WHO vychádza z údajov zo 112 krajín z roku 2004, ale poradie príčin sa nezmenilo od roku 1990, keď sa prvý raz zozbierali údaje na celosvetovej úrovni.
Podľa Colina Mathersa, ktorý bol hlavným autorom správy, infekčné choroby boli hlavnou príčinou úmrtí pred 20 až 40 rokmi, ale nie je to štatisticky doložené.
V roku 2004 zomrelo na svete 58,8 milióna ľudí, väčšinou vo veku nad 60 rokov. Takmer každým piatym mŕtvym bolo dieťa vo veku do päť rokov. Ročne zomrie vo svete približne 10 miliónov detí mladších ako 5 rokov.
AIDS je najčastejšou príčinou úmrtia medzi dospelými v Afrike, vyplýva ďalej zo správy WHO. Najviac úmrtí ľudí, chorých na rakovinu, spôsobuje rakovina pľúc.
V dôsledku komplikácií počas tehotenstva a pôrodu zomrie ročne pol milióna žien. Pri dopravných nehodách zomrie denne viac ako 3500 ľudí. V roku 2004 boli dopravné nehody deviatou najčastejšou príčinou úmrtí.
Zdroj: AP, DPA