PRAHA. Jozefa Roháča, ktorého meno figuruje údajne vo viacerých nájomných vraždách, mimo iného aj Róberta Remiáša, zadržali v Českej republike na základe európskeho zatykača z Maďarska.
"Momentálne robíme všetky operatívne a procesné úkony, aby sme mohli požiadať o vydanie tejto osoby na Slovensko," povedal pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch. Roháč, ktorý sa "preslávil" už v druhej polovici 80. rokov únosom vtedajšieho námestníka ministra zdravotníctva za bývalej ČSSR a neúspešným pokusom dostať sa do Rakúska, zadržali v týchto dňoch v ČR na základe Európskeho zatykača vydaného v Maďarsku. Tu má údajne na svedomí vraždu a nedovolené ozbrojovanie.
V našich databázach chýba
Sekcia medzinárodného a európskeho práva Ministerstva spravodlivosti (MS) SR v súčasnosti neeviduje a ani nikdy v minulosti neevidovala žiadny spis Jozefa Roháča. Pre TASR to potvrdil hovorca MS SR Michal Jurči s tým, že ministerstvo doposiaľ nebolo oficiálne vyrozumené o zadržaní tejto osoby.
"Táto osoba v slovenskej databáze hľadaných osôb nefiguruje," povedal predtým hovorca polície Korch. Súd zrušil zatykač na Roháča už v roku 2002. Prokuratúra napokon obvinenie v kauze vraždy Remiáša v roku 2006 stiahla, pretože sa vyšetrovaním preukázalo, že skutok nespáchali obvinené osoby. Slovenská polícia prerušila trestné stíhanie v prípade smrti bývalého policajta Remiáša na jeseň tohto roku.
Pomohla náhoda a alkohol
Česká polícia zadržala v noci na nedeľu v Prahe medzinárodne hľadaného občana SR Jozefa Roháča, ktorý je dôvodne podozrivý z desiatich nájomných vrážd a z výroby nástražných výbušných systémov. Informoval o tom hovorca pražskej polície Tomáš Hulan.
Policajtom pomohla náhoda, respektíve aj ich kolegovia z hliadky pražskej mestskej polície, ktorí muža v aute zastavili a keď nadýchal 1,1 promile a jeho doklady vyvolávali pochybnosti, privolali kolegov. Jozef Roháč žil v Česku pravdepodobne ostatných šesť až sedem rokov. Falošné doklady mal na meno Milan Lupták. Zisťovanie jeho skutočnej totožnosti trvalo českým policajtom, ktorým pomohli aj kolegovia zo Slovenska, až desať hodín.
Podľa niektorých českých serverov a slovenských médií muž figuroval aj v kauzách okolo bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu. Server tn.cz pripomenul, že podľa slovenského exministra vnútra Vladimíra Palka práve Roháč v apríli roku 1996 na objednávku zavraždil Róberta Remiáša, ktorý bol dôležitým svedkom v kauze únosu a zavlečenia Michala Kováča mladšieho, syna bývalého prezidenta SR.
Po Roháčovi pátrali kriminalisti v Európe deväť rokov. Otázkou však je, kam teraz údajného nájomného vraha česká justícia vydá. Kým na Slovensku hrozí Roháčovi 15 rokov väzenia, v Maďarsku, kde ho stíhajú pre vraždu a výrobu bômb, by mohol údajne dostať až doživotný trest.
Vraždu Remiáša mu nepreukázali
Vraždu Remiáša mali vykonať štyria muži, 40-ročný Imrich Oláh a 43-ročný Jozef Roháč spolu s dvoma zatiaľ neznámymi osobami. Vyšetrovateľ odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti oboch obvinil z trestného činu pokusu o vraždu a trestného činu vraždy spolupáchateľstvom a 25. novembra v roku 1999 vyhlásil po nich celoštátne pátranie. Objednávateľa Remiášovej vraždy, údajného bossa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru zastrelili 6. februára 1997 pred bratislavským hotelom Holiday Inn.
Prokuratúra napokon obvinenie v kauze vraždy Remiáša v roku 2006 stiahla, pretože sa vyšetrovaním preukázalo, že skutok nespáchali obvinené osoby. Remiáš, ktorý zomrel v roku 1996 vo veku 26 rokov pri výbuchu auta, údajne robil spojku so svedkom únosu prezidentovho syna Kováča, s príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom.
Register dlhý: mafiánski bossovia, vzbura a únos
Meno Roháča sa skloňuje v súvislosti s vraždami ďalšieho údajného bossa bratislavského podsvetia Eduarda Diniča, ktorý zahynul pri výbuchu nástražného systému na Zlatých pieskoch, či vraždou šéfa východoslovenského podsvetia Holuba, ktorého postrelili v bratislavskom hoteli Danube a následne zastrelili počas hospitalizácie v nemocnici na bratislavských Kramároch.
Roháč, ktorý mal viacero prezývok, medzi nimi aj Potkan, sa však "preslávil" v druhej polovici 80. rokov, keď sa snažil "prestrieľať" cez železnú oponu do Rakúska. Uniesol vtedy námestníka ministra zdravotníctva ČSSR. Zastavili ho až na hranici špeciálne jednotky URNA.
Bol aj jedným z aktérov vzbury v leopoldovskej väznici v roku 1990. Tento rodený Levičan má na svedomí údajne aj smrť bossa budapeštianskeho podsvetia Tamása Borosa.