LOS ANGELES. Americkí voliči v Kalifornii budú okrem voľby prezidenta 4. novembra rozhodovať aj o referende zakazujúcom sobáše homosexuálnych párov. Tie sú od 16. júna na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu Kalifornie legálne. Boj za práva homosexuálov podporili aj firmy Google a Apple, či herci ako Brad Pitt a Ellen DeGeneresová.
Tzv. Návrh číslo 8 predstavuje ústavný dodatok, ktorý by mal v Kalifornii zakázať homosexuálne sobáše. Návrh číslo 8 sa stal popri voľbe prezidenta jednou z najdôležitejších volebných otázok nadchádzajúcich volieb v Spojených štátoch amerických. Hoci o tomto referende budú rozhodovať výlučne voliči v západoamerickom štáte Kalifornia, kampaň za práva homosexuálov, resp. kampaň za zákaz ich manželstiev, podporujú záujmové skupiny z celých USA. Podľa informácií denníka Los Angeles Times si oba tábory počínajú v zbierkach sponzorských príspevkov podobne úspešne. To z referenda s celkovými nákladmi takmer 60 miliónov USD spravilo najdrahší plebiscit v krajine.
Podporovatelia zákazu homosexuálnych partnerstiev vyzbierali celkovo 27,5 milióna USD, odporcovia zákazu majú na konte 26,9 milióna. Miestne médiá sú preto zaplavené reklamami oboch názorových táborov a dobrovoľníci vedú kampaň v uliciach Los Angeles na dennej báze. Najnovšie príspevkom v objeme 100.000 USD prispela firma Apple, ktorá sa tak pripojila k spoločnosti Google, stojacej proti Návrhu číslo 8. Zakladatelia Google na Kalifornskú kampaň za práva homosexuálov venovali 140.000 USD. Silne rešpektujúc názory ľudí na oboch stranách tohto sporu, my vidíme túto záležitosť v princípe ako otázku rovnoprávnosti," uviedol Sergey Brin z firmy Google.
Iniciátori referenda za zákaz homosexuálnych zväzkov v kampani bojujú proti dnes existujúcej možnosti sobáša osôb rovnakého pohlavia. Organizátori referenda stáli aj za neúspešným súdnym pokusom za pozastavenie vykonávania homosexuálnych sobášov až do momentu uskutočnenia referenda.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) žab