PARÍŽ. Francúzska ministerka pre ľudské práva a mládež Rama Yade vyzvala v piatok Čínu, aby prepustila 35-ročného disidenta Chua Ťju, čím riskovala ďalšiu nevôľu Pekingu. Chu Ťja sa stal vo štvrtok laureátom Sacharovovej ceny, ktorú udeľuje Európsky parlament, čo Čína označila za "veľké zasahovanie" do jej záležitostí. Čínske ministerstvo zahraničia neskrývalo nad udelením ceny EP svoj hnev a žiadosť viacerých krajín EÚ a USA o prepustenie uväzneného disidenta odmietla. Ministerstvo vyjadrilo "hlboký nesúhlas s rozhodnutím EP udeliť cenu uväznenému kriminálnikovi".
"Je dôležité, aby sa Čína správala v rámci svojej zodpovednosti ako ekonomická veľmoc," povedala ministerka. "Čína, rovnako ako iné mocnosti, má svoje povinnosti a zodpovednosti." Francúzsko niekoľkokrát vyzývalo Čínu, aby prepustilo Chua, ktorého zatkli v apríli a odsúdili na tri a polroka väzenia za podvracanie štátu. "Sme presvedčení, že Chu je bojovník za ľudské práva, a mal by byť prepustený," povedala ministerka.
Francúzska ministerka je známa svojím otvoreným vystupovaním a kritikou porušovania ľudských práv, aj keď niekedy podkopáva Sarkozyho diplomatické kroky. V roku 2007 kritizovala prijatie líbyjského lídra Muammara Kaddáfího Sarkozym v Paríži, čím sa takmer pripravila o svoj post. Za svoju kritiku však získala vo Francúzsku podporu verejnosti a na poste ministerky zotrvala.
Chu je známy ako bojovník za ľudské práva, životné prostredie a práva chorých na AIDS. Podľa jeho manželky vo väzení trpí na cirhózu pečene a anémiu. Čína ho označila za kriminálnika, keď sa objavil medzi kandidátmi na Nobelovi cenu mieru.
Do Pekingu v piatok pricestoval aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý bude ako šéf Európskej rady predsedať dvojdňovému eurázijskému summitu, ktorý sa začal v piatok.