MINSK. Pretrvávajúca finančná kríza podnietila Spojené štáty, aby sa inšpirovali bieloruským socálno-politickým modelom väčšej štátnej kontroly nad ekonomikou. Povedal to dnes bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
"Svet už nie je taký kritický, prestal s kritikou sociálno-politického smerovania Bieloruska. Dnes sa aj Amerika pohráva s touto myšlienkou," konštatoval Lukašenko vo svojom prejave v parlamente.
Mnohí analytici považujú nedostatočnú štátnu reguláciu za príčinu súčasného kritického stavu finančného sektora v Spojených štátoch, ktorý sa rýchlo presunul aj do Ázie a Európy. V dôsledku krízy zaznamenali investori na finančných trhoch obrovské straty.
"Vždy som tvrdil, že štát by nemal a nemôže opustiť žiadnu sféru života. Aj Američania to pochopili, keď sa kríza stala akútnou," podotkol bieloruský prezident.
Lukašenko, označovaný za posledného diktátora Európy, je tvrdým odporcom privatizácie štátnych podnikov. Podľa neho sa Bielorusko stane vedúcou hospodárskou silou v nasledujúcich štyroch rokoch. V tejto súvislosti vyzval poslancov, aby na dosiahnutie tohto cieľa prijali legislatívu "novej generácie".
Bielorusko prakticky nepozná súkromné podnikanie a zahraničné investície, je silne závislé od Ruska a jeho energetických potrieb. Krajina sa nachádza na dôležitej tranzitnej ceste pre ruskú ropu a plyn do Európy.