BRUSEL, PEKING. Čínsky väznený bojovník za demokraciu Chu Ťia sa stal držiteľom tohtoročnej Ceny Andreja Sacharova za slobodu myslenia, ktorú udeľuje Európsky parlament.
Čína tesne pred udelením ceny varovala úniu, aby neudeľovala svoju významnú cenu "kriminálnikovi". "Čínska pozícia z hľadiska ľudských práv je jasná. Odmietame zasahovanie do vnútorných záležitostí iných pod zámienkou ľudských práv," uvádza sa v stanovisku pekinskej diplomacie.
"Udeliť cenu podobnému kriminálnikovi je zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny," dodal hovorca Čhin Kang.
Po tom, ako Chu cenu skutočne dostal, agentúra AFP opätovne požiadala čínsku diplomaciu o stanovisko. "Už sme tento fakt komentovali. Nemáme čo dodať," povedal Kang.
Do užšieho výberu sa dostali okrem Chua aj bieloruský opozičný politik Alexander Kozulin a predseda nezávislej volebnej komisie Konžskej demokratickej republiky zasadzujúci sa za mierové ukončenie konfliktov Abbot Apollinaire Malu Malu. V pôvodnom širšom zozname uchádzačov bola aj Ingrid Betancourtová, ktorá sa uchádzala o post kolumbijskej prezidentky, tibetský duchovný vodca dalajláma, zimbabwiansky opozičný líder Morgan Tsvangirai, ruský disident a bojovník za ľudské práva Michail Trepaškin a Európske centrum pre práva Rómov.
"Chu Ťia je jedným z ozajstných obhajcov ľudských práv. EP týmto vysiela signál jasnej podpory všetkým bojovníkom za ľudské práva v Číne," uviedol predseda europarlamentu Hans-Gert Pöttering.
Cenu a šek na 50.000 eur (1,5 milióna Sk) víťazovi odovzdajú v decembri.
Cena Andreja Sacharova sa udeľuje každoročne od roku 1988. Je pomenovaná po nositeľovi Nobelovej ceny za mier, bývalom sovietskom disidentovi a fyzikovi, ktorý bol spolutvorcom vodíkovej bomby a snažil sa o zvyšovanie povedomia ľudí o jadrovom zbrojení. Za svoju angažovanosť v boji za ľudské práva v bývalom Sovietskom zväze bol Sacharov perzekvovaný.
Európsky parlament cenu udeľuje osobám alebo organizáciám, ktoré významne prispeli k boju za dodržiavanie ľudských práv, práv menšín či rozvoj demokracie a právneho štátu. Druhý rok po založení, v roku 1989, získal toto ocenenie Alexander Dubček.
Pokojný intelektuál Chu Ťi
Pod maskou pokojného intelektuála sa ukrýva nebojácny bojovník proti represiám v najľudnatejšej krajine sveta.
Aj takto píšu svetové médiá o čerstvom laureátovi prestížnej Sacharovovej ceny Chuovi Ťjaovi Tridsaťšesťročný Chu sa stal za posledné roky najznámejším čínskym aktivistom za dodržiavanie ľudských práv, ochranu životného prostredia a zlepšenie zdravotnej starostlivosti o ľudí postihnutých chorobou AIDS.
So svetom aj s vlastnou krajinou tento intelektuál komunikuje prostredníctvom blogov, e-mailu a videonahrávok zverejňovaných na internete.
Napriek tomu, že proti nemu stoja mocní čínski komunisti spôsobuje Chu vladárom najľudnatejšej krajiny planéty nemalé vrásky.
Od apríla sedí vo väzení, kam ho úrady poslali na tri roky pre obvinenia z "rozvracačstva". Podľa analytikov používajú čínske súdy práve rozvracačstvo ako zámienku na odsúdenie disidentov podobným Chuovi. Pre najnovšieho držiteľa Sacharovovej ceny však väzenské múry nie sú ničím neznámym. Posledné tri roky strávil v policajnej väzbe alebo v domácom väzení spoločne so svojou ženou Tseng Ťinjan v ich pekinskom byte. Apartmány bytového komplexu manželov disidentov majú vskutku ironický názov: Slobodná dedina Bobo.
V minuloročnom rozhovore pre agentúru AFP Chu režim vo svojej krajine tvrdo kritizoval. "Čína bola počas celej svojej histórie diktatúrou," vyhlásil disident. "A teraz... verím tomu, že máme šancu na prinesenie demokracie do našej krajiny prvýkrát za 5000 rokov. Preto cítim vďačnosť za to, že žijem a preto robím to, čo robím," dodal Chu. Jeho 25-ročná žena Tseng nedávno na svojom blogu zverejnila správu, že manžel trpí cirhózou pečene. Úrady členom jeho rodiny zakázali navštevovať Chua vo väzbe, nemôžu mu dokonca ani písať listy. Tsengovej však nedávno predsa len jednu návštevu povolili. Manželský pár vychováva 11-mesačnú dcéru.
Chu Ťja vyštudoval informatiku na Pekinskej Ekonomickej škole. Svoju disidentskú dráhu začal v 90. tych rokoch, kedy finančne pomáhal chudobným dedinčanom nakazených chorobou AIDS, ktorí predávali svoju krv. Kritizoval vtedy čínske úrady, že problém týchto ľudí zametá pod koberec. Neskôr organizoval kampane za prepustenie politických väzňov a o svojich aktivitách informoval aj západné médiá. Chua vzali do väzby vlani v decembri asi mesiac po tom, ako prostredníctvom webovej kamery prehovoril k Európskemu parlamentu. Ten istý parlament mu vo štvrtok udelil prestížnu Sacharovovu cenu pre jeho boj za dodržiavanie ľudských práv.
sita