BELEHRAD. Úlohou bývalého šéfa misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Williama Walkera v prípade tzv. "račackej masakry" z roku 1999 bolo podľa všeobecne rozšírenej mienky to, aby pomohol "Kosovskej oslobodzovacej armáde" (UCK) vytvoriť masakru, ktorá by mohla byť pripísaná srbským jednotkám.
Uviedol to fínsky novinár Ari Rusila v autorskom článku o autobiografickej knihe fínskej patologičky Heleny Rantaovej (62), ktorá viedla v januári 1999 medzinárodný tím patológov vyšetrujúcich prípad Račak. Informovali dnes o tom v stredu srbské médiá.
V dedine Račak južne od Prištiny skúmal tím telá 45 kosovských Albáncov. Tých mali zavraždiť srbské jednotky. Belehrad vtedy obvinenia z masakry odmietol. Srbské úrady uviedli, že v prípade takmer každej obete išlo o členov UCK, ktorí sa dostali do roztržky so srbskými vojakmi.
Podľa Rusilu mal Walker za úlohu nájsť "spúšťač", zámienku na bombové útoky NATO proti vtedajšej Juhoslávii, ktorými by aliancia zasiahla do kosovského konfliktu. UCK pozbierala svojich členov, ktorí zahynuli počas bojov so srbskými bezpečnostnými silami, prezliekla ich do civilných šiat a potom pozvala pozorovateľov, uviedol fínsky novinár.
Podľa Rantaovej knihy, ktorú zostavil fínsky redaktor Kaius Niemi, Walker v zime 1999 polámal svoju ceruzku a jej kúsky hodil do patologičky, pretože údajne nebol spokojný so závermi jej správy. Walker bol toho názoru, že Rantaová nenašla "dostatočne presvedčivé slová" na popísanie srbského zločinu.
Walker obete označil za albánskych civilistov a ako vykonávateľa zločinu srbské jednotky. Vtedajší americký prezident Bill Clinton povedal: "Je potrebné, aby sme si zapamätali, čo sa stalo v Račaku... Nevinní ľudia, ženy a deti boli odvedení zo svojich domovov do jednej rokliny, boli prinútení, aby si kľakli do prachu a skosení paľbou".
Fínska patologička dostala aj od troch civilných pracovníkov fínskeho ministerstva zahraničných vecí niekoľko mailov, v ktorých od nej žiadali "hlbšie závery" vyšetrovania. Rantaová uviedla, že tieto maily si uschovala.
V marci toho istého roka nasledovali vzdušné útoky NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktoré vyústili do stiahnutia srbských jednotiek z južnej provincie.
Rantaová už predtým naznačila, že povie pravdu o udalostiach v Račaku, uviedol srbský spravodajský server RTS. Vlani v dokumentárnom filme "Koniec - odsúdení na vyhnanstvo" od ruských autoroch Jevgenija Baranova a Alexandra Zamislova uviedla, že "Walker bol zhrozený výsledkami" ich vyšetrovania.
"Bola som zmätená a nebola som pripravená na to, aby som mu odpovedala. Tie telá patrili teroristom, srbským vojakom a obyvateľom dediny. Táto správa, ktorú vám teraz ukazujem, nebola nikdy zverejnená a jeho obsah pozná málokto. Teraz som pripravená verejne hovoriť o výsledkoch vyšetrovania," povedala Rantaová a ukázala originálnu správu pred kamerou.
V roku 1999 však pre novinármi patologička označila prípad v Račaku za "zločin proti ľudskosti". V lete 2000 odovzdala svoju správu o prípade haagskemu tribunálu.
Zdroj: www.rts.rs, politka.co.yu