WASHINGTON. Za nesúhlasom irackej vlády so zmluvou s Washingtonom o ďalšom pôsobení amerických vojsk v krajine je Irán. Na stredajšej tlačovke vo Washingtone to vyhlásil hovorca amerického ministerstva obrany Geoff Morrell. Irán sa podľa neho snaží využiť svoj vplyv na irackých šiitských politikov a spôsobiť krach plánovanej iracko-americkej zmluvy "tými najdeštruktívnejšími, najzákernejšími a najstrašnejšími spôsobmi". Irán podľa Morrella "dal jasne najavo svoj nesúhlas s touto zmluvou, a pokúša sa ovplyvniť Iračanov všetkými, zdôrazňujem všetkými možnými spôsobmi".
Iracká vláda v stredu s rozhorčením reagovala na americký tlak na podpísanie zmluvy s USA. "Nie je v poriadku tlačiť na Iračanov a nie je vôbec vhodné rozprávať sa s Iračanmi takýmto spôsobom," vyhlásil v stredu hovorca irackej vlády Alí al-Dabbágh. Reagoval na vyjadrenia predsedu Zboru náčelníkov štábov americkej armády Michaela Mullena a ministra obrany Roberta Gatesa, ktorí v posledných dňoch opakovane apelovali na Iračanov, aby proces schvaľovania zmluvy nezdržovali. Ak by Iračania zmluvu neodsúhlasili do konca roka, podľa Gatesa by to malo pre Irak "veľmi dramatické" dôsledky.
"Takéto stanoviská neberieme. Všetci Iračania a ich politickí zástupcovia sú si vedomí svojej zodpovednosti a rozhodujú sa, či majú alebo nemajú zmluvu podpísať spôsobom, ktorý vyhovuje im," odkázal do Washingtonu hovorca irackej vlády.
Iracká vláda v utorok oznámila, že chce navrhovanú zmluvu so Spojenými štátmi zmeniť. Vláda však neinformovala, čo presne by Iračania ešte chceli na zmluve, ktorá sa už niekoľkokrát prepracovávala, meniť. So zmluvou majú dlhodobo problém mnohé iracké politické sily, predovšetkým politickí reprezentanti väčšinových šiitov, a to aj napriek tomu, že ju Američania už viackrát v záujme dohody s irackou vládou prepracovali.
Najväčším problémom je v súčasnosti otázka právnej zodpovednosti amerických vojakov pôsobiacich v Iraku. Podľa najnovšieho amerického návrhu by mali Američania podliehať jurisdikcii irackých súdov len za zločiny, ktorých sa dopustia mimo svojich vojenských základní a zároveň mimo služby. Už to je ústupok Iračanom, ktorí ale požadujú pre svoje súdy väčšie právomoci.
Zmluva medzi oboma krajinami mala byť podľa pôvodného plánu schválená už v júli. Mala by predstavovať právny rámec pre ďalší pobyt amerických vojsk v krajine po tom, čo im 31. decembra 2008 vyprší mandát Organizácie Spojených národov. Do platnosti by mala vstúpiť 1. januára 2009 a platiť by mala tri roky, počas ktorých sa majú Američania z Iraku postupne stiahnuť. Podľa najnovšej verzie návrhu zmluvy sa majú do júna 2009 americkí vojaci stiahnuť zo všetkých irackých miest a obcí na svoje základne a do decembra 2011 majú krajinu opustiť úplne.