LONDÝN. Veliteľ vojenskej jednotky, ktorú Severoatlantická aliancia vyslala do pirátmi ohrozovaných vôd pri Somálsku, stále nevie, aké predpisy sa týkajú zásahov proti morským lupičom. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Americký admirál Mark Fitzgerald síce vie, kde sú piráti aktívni, z vojenského hľadiska môže urobiť len málo pre ich zastavenie. Predpisy ohľadom toho, ako proti nim zasiahnuť - a či použiť streľbu - sa stále pripravujú.
"O všetkom sa stále diskutuje v Severoatlantickej rade. Povedali nám len to, aby sme pripravili plán ako sa tam dostaneme," povedal Fitzgerald novinárom v pondelok na brífingu o námorných operáciách USA v Európe a Afrike.
Po žiadosti OSN poskytlo šesť krajín NATO lode pre osobitnú protipirátsku jednotku. Tá cez víkend preplávala cez Suezský prieplav na ceste k Africkému rohu, kde tento rok piráti zintenzívnili útoky. Uniesli vyše 30 lodí a za prepustenie rukojemníkov dostali odhadovaných 18-30 miliónov dolárov.
V jednom z najnebezpečnejších regiónov pre lodnú dopravu na svete už sú vojenské lode z Británie USA a Ruska. Vzhľadom na jeho rozľahlosť - okolo 6,5 milióna kilometrov štvorcových - je takmer nemožné pirátov zastaviť, pokiaľ ich neprichytia pri čine.
"Ako dokážete, že je niekto pirát pred tým, ako zaútočí na loď? uviedol Fitzgerald.
Podľa bezpečnostných expertov majú vojenské lode len približne 15 minút času od núdzového signálu na to, aby sa dostali k napadnutému plavidlu. Keď sú už piráti na jeho palube, z právneho hľadiska môžu sotva niečo podniknúť.
Dánske námorné sily to zistili v septembri, keď museli po šiestich dňoch prepustiť desiatich podozrivých pirátov vzhľadom na právne nejasnosti okolo ich zadržania. Dánska legislatíva neumožňovala ich stíhanie dánskymi súdmi ani ich vydanie inej krajine. Britský námorný veliteľ minulý týždeň odporučil obchodným lodiam, aby si najali súkromné bezpečnostné firmy.
Fitzgerald uviedol, že prioritou jeho jednotky bude ochraňovať lode s humanitárnou pomocou pre Somálsko.