BAGDAD. Po utorňajšom búrlivom päťapolhodinovom rokovaní vlády to oznámil jej hovorca Alí al-Dabbágh. Nechcel však povedať, čo presne by Iračania ešte chceli na zmluve, ktorá sa už niekoľkokrát prepracovávala, meniť. "Vláda zmluvu preskúma a do niekoľkých dní ministri oznámia zmeny," povedal hovorca.
Mnohé iracké politické sily, predovšetkým politickí reprezentanti väčšinových šiitov, majú so zmluvou s USA dlhodobo problém, napriek tomu, že ju Američania už viackrát v záujme dohody s irackou vládou prepracovali. Najväčším problémom je v súčasnosti otázka právnej zodpovednosti amerických vojakov pôsobiacich v Iraku. Podľa najnovšieho amerického návrhu by mali Američania podliehať jurisdikcii irackých súdov len za zločiny, ktorých sa dopustia mimo svojich vojenských základní a zároveň mimo služby. Už to je ústupok Iračanom, ktorí ale požadujú pre svoje súdy väčšie
Zmluva medzi oboma krajinami mala byť podľa pôvodného plánu schválená už v júli. Mala by predstavovať právny rámec pre ďalší pobyt amerických vojsk v krajine po tom, čo im 31. decembra 2008 vyprší mandát Organizácie Spojených národov. Do platnosti by mala vstúpiť 1. januára 2009 a platiť by mala tri roky, počas ktorých sa majú Američania z Iraku postupne stiahnuť. Podľa najnovšej verzie návrhu zmluvy sa majú do júna 2009 americkí vojaci stiahnuť zo všetkých irackých miest a obcí na svoje základne a do decembra 2011 majú krajinu opustiť úplne.