BERLÍN. Rozdiel medzi chudobnejšou a majetnejšou vrstvou obyvateľstva v európskych krajinách sa zväčšuje. Tvrdí to správa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OECD). Tento rozdiel prejavujúci sa vo viacerých krajinách starého kontinentu, ale i sveta, vedie k alarmujúcemu nárastu detskej chudoby, tvrdí OECD.
Majetnejší občania vyťažili z ekonomického rastu posledných desaťročí oveľa viac ako menej majetné skupiny, na čo poukazuje správa organizácie pod názvom Rastúca nerovnosť. Podľa nej nárast príjmov desiatich percent najbohatších ľudí bol deväťkrát vyšší ako nárast príjmu 10 percent najchudobnejších. Medzi krajiny, ktoré sú najviac postihnuté týmto vývojom, patrí najmä Nemecko, Kanada, Nórsko a Spojené štáty americké. Podľa OECD sa v nich rozdiel medzi oboma pólmi spoločnosti neustále prehlbuje. Naopak, pozitívny trend je badateľný v Grécku, Mexiku a vo Veľkej Británii.
Príčinou negatívneho vývoja sú podľa organizácie stagnujúce príjmy chudobných rodín a málo príležitostí na sociálnu mobilitu. OECD taktiež poukazuje na vzostup chudoby medzi deťmi a mladistvými, naopak, pomer chudoby medzi penzistami klesá.