LONDÝN. Rakúskeho grófa Alfonsa Mensdorffa-Pouillyho, označovaného okrem iného za hlavného lobistu v prípade dodávok švédskych stíhačiek Gripen do Českej republiky a Maďarska, spájaných s podozrením z korupcie, zadržali britské orgány. Informuje o tom dnešné vydanie denníka The Financial Times.
Muža považovaného za zástupcu britského koncernu BAE Systems, ktorý disponuje aj podielom v švédskej firme Saab, výrobcovi stíhačiek Gripen, vypočúvali počas víkendu zástupcovia britského Úradu pre vyšetrovanie obzvlášť závažných podvodov SFO (Serious Fraud Office). Na slobodu ho prepustili po zaplatení kaucie.
Lobistu zadržali podľa slov jeho právneho zástupcu britské úrady krátko pred jeho plánovaným návratom z Britských ostrovov do Rakúska. Muž, ktorý pôsobil ako poradca BAE Systems, sa podľa advokáta nedopustil ničoho nezákonného.
Ešte predtým sa podľa The Financial Times uskutočnili početné domové prehliadky na území Veľkej Británie, ale aj Maďarska a Rakúska.
Alfons Mensdorff-Pouilly je jedným z tucta menovaných podozrivých, o ktorých sa SFO konkrétne zmieňuje v žiadosti o právnu pomoc zaslanej orgánom viacerých krajín, desiati z nich sú bývalými alebo súčasnými zamestnancami BAE.
Pre podozrenie z korupcie a premývania peňazí v súvislosti so zabezpečením stíhačiek Eurofighter pre rakúsky Bundesheer vyšetrujú lobistu aj orgány činné v trestnom konaní alpskej republiky. Iba na sklonku septembra, dva dni po predčasných parlamentných voľbách v Rakúsku to potvrdil šéf viedenskej prokuratúry Otto Schneider. Z iniciatívy britskej strany sa v poslednom septembrovom týždni uskutočnili na rakúskom území štyri domové prehliadky za prítomnosti britských vyšetrovateľov. SFO sa podľa dostupných informácií rakúskych médií obrátilo na rakúsku stranu 25. júla 2008 so žiadosťou o právnu pomoc v kauze.
Prvá zo stíhačiek typu Eurofighter, pre nákup ktorých sa Rakúsko rozhodlo so zdôvodnením zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru na najbližšie tri-štyri desaťročia, pristála v krajine vlani v júli. Ukončila tak pretrvávajúcu politickú diskusiu, ktorá napokon skončila znížením počtu nakúpených strojov z pôvodných 18 na 15.
Švédska prokuratúra ešte na sklonku februára 2007 oznámila, že začala predbežné vyšetrovanie korupcie týkajúcej sa českého prenájmu stíhačiek Gripen. Tomuto rozhodnutiu predchádzala reportáž švédskej televízie, ktorá poukázala na podplácanie pri rokovaniach českej a švédskej strany o predmetnej transakcii ČR nakoniec stíhačky nekúpila, ale prenajala si ich.
Britský koncern BAE Systems, ktorý vlastní 20 percent v Saabe, sa tiež podieľal na sprostredkovaní kontraktu v ČR. Obe spoločnosti BAE aj Saab popreli však vtedy akékoľvek nekalé praktiky.
Česká vláda v roku 2002 podpísala kontrakt na kúpu 24 stíhačiek Gripen. Zmluvu nakoniec zrušili, pretože povodne v ČR si vyžiadali zmenu štruktúry výdavkov. O dva roky neskôr sa ČR dohodla na prenájme 14 stíhačiek Gripen.
V septembri 2007 švédska prokuratúra rozšírila vyšetrovanie vo veci predaja stíhačiek Gripen aj na Maďarsko, ktoré sa tak týkalo už aj obchodných aktivít Saab a BAE Systems v Maďarsku.
Švédska televízia predtým v júni informovala o prípade podozrenia z korupcie v súvislosti s tým, že Maďarsko sa na jeseň 2001 rozhodlo namiesto nákupu amerických bojových lietadiel F-16 pre lízing strojov švédskeho výrobcu Saab. Švédski televízni tvorcovia sa venovali okrem iného aj činnosti a úlohe, ktorú zohral v prípade teraz zadržaný rakúsky gróf, veľkostatkár a vplyvný lobista, inak od roku 2000 manžel rakúskej exministerky zdravotníctva a pre ženské otázky Marie Rauchovej-Kallatovej, prominentnej predstaviteľky tamojších ľudovcov.
Vyšetrovanie prípadu v Maďarsku uzavreli v máji 2008, pretože sa vraj nenašlo nič, čo by zdôvodňovalo ďalšie právne kroky. Podľa tamojšej tlače sa ani švédska prokuratúra oficiálne neobrátila na maďarské orgány, a to možno preto, lebo záležitosť nákupu z roku 2001 - ak v ňom aj bolo niečo podozrivé, je už premlčaná.