MADRID 20. októbra (SITA/AFP) - Holandská "potratová loď" v pondelok opustila východošpanielsky prístav Valencia, kde kotvila štyri dni, počas ktorých personál na jej palube vykonával potraty v krajine, kde je umelé prerušenie tehotenstva striktne obmedzené. Informovala o tom organizácia Ženy na vlnách, ktorá plavidlo prevádzkuje.
Jachta sa stala terčom protestov takzvaných pro-life skupín už od jej štvrtkového príchodu do Španielska. Aktivisti bojujúci proti potratom to označili za provokáciu a rozhorčenie nad týmto incidentom vyjadrila aj konzervatívna primátorka Valencie Rita Barberaová.
Zakladateľka holandskej neziskovej organizácie Ženy na vlnách Rebecca Gombertsová odmietla uviesť počet žien, ktoré počas štyroch dní podstúpili umelé prerušenie tehotenstva. "Nikdy nehovoríme o číslach, pretože veríme, že potraty nie sú o číslach, ale o potrebách konkrétnych žien," povedala v telefonickom rozhovore pre agentúru AFP z Holandska. Organizácia Ženy na vlnách zorganizovala podobné akcie aj v iných krajinách - najmä v tých, kde je umelé prerušenie tehotenstva buď zakázané, alebo striktne obmedzené legislatívou. V roku 2001 priplávala jej "potratová loď" do Írska, v roku 2003 do Poľska a v roku 2004 do Portugalska.
Španielsko dekriminalizovalo umelé potraty v roku 1985, ženy ich však môžu podstúpiť len v konkrétnych a presne vymedzených prípadoch. Musí ísť najviac o 12-týždňové tehotenstvo v prípade znásilnenia, najviac 22-týždňové tehotenstvo v prípade porušenia plodu a v akomkoľvek štádiu tehotenstva, ak je graviditou ohrozené psychické alebo fyzické zdravie ženy. Španielska socialistická vláda však minulý mesiac uviedla, že plánuje prijať nový zákon, ktorý potraty zliberalizuje.