ZÁHREB. Nová kniha bývalej hlavnej žalobkyne haagskeho tribunálu Carly del Ponte pod názvom "Pani prokurátorka" je istým spôsobom zhrnutím jej neúspechov, uviedol dnes chorvátsky server večernji.hr.
V 300-stranovej knihe del Ponte vykresľuje, koľkokrát jej počas právnych aktivít v Chorvátsku, Bosne, Srbsku i Kosove hodili polená pod nohy, s akou neústretovosťou a neúprimnosťou sa stretla. Opisuje tiež, ako sama vplývala na udalosti v krajinách, s ktorými sa zaoberala.
Del Ponte sklamal napríklad niekdajší šéf CIA George Tenet, ktorý rozhodne sľuboval pomoc pri love na Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča, a v praxi pátranie otvorene maril, uviedol večernji.hr. Aj NATO pevne zatvorilo dvere prokurátorkinmu vyšetrovaniu bombardovania Srbska z roku 1999, a na druhej strane nemalo záujem o efektívnu spoluprácu pri pátraní po Karadžičovi. Viac ako 60 prípadov z územia bývalej Juhoslávie údajne odložila prokuratúra do zásuvky pod tlakom mocných.
Pri pátraní po chorvátskom generálovi Antem Gotovinovi požiadala del Ponte o pomoc Vatikán. Jeden z arcibiskupov ju však "odpílil", podotkol Večernji. Odporučil jej, že ak sa chce stretnúť s pápežom, nech ide na Námestie sv. Petra a spolu s ostatnými veriacimi čaká, aby mohla pobozkať jeho prsteň a vtedy sa opýtať na Gotovinu.
Generáli bývalej juhoslovanskej armády sa del Ponte podľa jej slov otvorene vysmievali a vyžívali sa v tom, že nedokáže zatknúť Mladiča. Bývalý srbský premiér Vojislav Koštunica jej povedal, že Chorvátsko môže ľahko zadržať Gotovinu, lebo ho poznajú, Srbsku však Mladič nie je známy, pretože je z Bosny.
Chorvátske tajné služby del Ponte obvinila, že marili vyšetrovanie rukopisov zo stretnutí bývalého prezidenta Franja Tudjmana od roku 1991. Tie mali odkryť podiel Chorvátska na vojne v Bosne a tiež zločiny, ktorých sa bosniansko-chorvátske polovojenské jednotky dopustili v Bosne.