QUEBEC. Pri hľadaní dlhodobých riešení globálnej finančnej krízy sa nesmie zabudnúť na potreby najchudobnejších štátov. Zhodli sa na tom v nedeľu účastníci summitu frankofónnych krajín v kanadskom meste Quebec.
Na schôdzke sa okrem zástupcov Kanady a Francúzska zúčastnili aj predstavitelia množstva rozvojových krajín.
Podľa kanadského premiéra Stephena Harpera mohli rozvojové krajiny na tomto fóre prvýkrát vyjadriť svoje obavy z finančnej krízy. V súvislosti s krízou varoval Harper pred protekcionizmom v obchodných otázkach.
Jeho francúzsky kolega Fran‡ois Fillon povedal, že pre všetky krajiny je nevyhnutná koherentná a harmonická regulácia finančného systému.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v sobotu na prvom dni summitu žiadal vytvoriť kapitalizmus, ktorý bude viac rešpektovať človeka, planétu a budúce generácie a nebude orientovaný len na krátkodobý zisk.
Na agende víkendovej vrcholnej schôdzky boli aj otázky ľudských práv, životného prostredia a postavenia francúzskeho jazyka. Kanada prisľúbila rozvojovým štátom ďalších 100 miliónov kanadských dolárov (takmer dve miliardy Sk) na boj proti klimatickým zmenám. Peniaze sú určené v prvom rade najchudobnejším ostrovným štátom Afriky, karibskej oblasti a južného Tichomoria.
Medzinárodná organizácie Frankofónie, skrátene Frankofónia, je medzinárodná organizácia po francúzsky hovoriacich a "spriaznených" štátov. Zahŕňa 55 členských krajín, spravidla bývalých francúzskych kolónií, a vlád, ako aj 13 pozorovateľských štátov vrátane Slovenska. Je protiváhou britského Spoločenstva národov (Commonwealth). Nasledujúci summit Frankofónie sa uskutoční v roku 2010 na Madagaskare.