RÍM. Pápež Benedikt XVI. prerušil proces blahorečenia pápeža Pia XII. z čias 2. svetovej vojny a reagoval tak na protesty židovských skupín. Oznámil to dnes hovorca Vatikánu Federico Lombardi.
Benedikt XVI. potrebuje viac času "na vstrebanie a zvažovanie" názorov, kým podpíše dekrét blahorečenia čiže beatifikácie, vysvetlil Lombardi.
Otec Peter Gumpel, ktorý má prípad Pia XII. na starosti, uviedol v sobotu pre taliansku tlačovú agentúru ANSA, že proces blahorečenia je už ukončený a čaká sa len na podpis pápeža Benedikta XVI.
Benedikt XVI. vysoko ocenil a vyzdvihol "dobré vzťahy" so židmi, dodal Gumpel.
Židovské skupiny a historici obviňujú Pia, ktorý bol pápežom v rokoch 1939-1958, že počas 2. svetovej vojny mlčal a zatváral oči pred prenasledovaním židov nacistami.
Benedikt XVI. bránil Pia XII. pred týmito obvineniami na omši pred desiatimi dňami, ktorá sa konala na počesť 50. výročia jeho úmrtia.
Pius v chúlostivej historickej situácii často pracoval "tajne a v tichosti, aby predišiel najhoršiemu a zachránil čo najväčší možný počet židov," uviedol pápež na omši.
Niektoré židovské skupiny požadovali zmrazenie procesu, kým iné tvrdili, že je to interná záležitosť cirkvi.
Proces blahorečenia Pia XII. sa začal už v roku 1967.
Zdroj: DPA
3 20 jam bar