Hovoria, že republikánsky kandidát používa ich skladby a nemá od nich zvolenie. Medzi nimi sú hitovky ako Go, Johnny, Go (Johnny, ideš - Berry), Our Country (Naša vlasť - John Mellencamp), My Hero (Môj hrdina - Foo Fighters) či Who Says You Can't Go Home (Kto hovorí, že nemôžete ísť domov - Bon Jovi). Naposledy sa ku kritikon pridal práve Bon Jovi. A hoci Berry napríklad explicitne nezakázal McCainovi pesničku použiť - je jasné, za kým tento legendárny černošský gitarista stojí. Podporil Baracka Obamu.
Viac ako protestovať však títo umelci nemôžu. Ak totiž republikáni skladby hrajú napríklad vo veľkých halách, ich prenajímatelia zaplatili ročné poplatky autorským zväzom a môžu si teda hrať čo chcú. Problém by McCain mal iba ak by skladby použil napríklad v televíznej reklame.
Kampaňové songy sú v USA dôležitou súčasťou boja. Na mítingu Baracka Obamu v New Jersey, som vo februári počul jeho fanúšikov spievať pesničku od U2 Beautiful Day. Práve táto skladba je už dve volebné sezóny (aj v roku 2004) dobrým lajtmotívom demokratických kampaní.
VIDEO: Obama a Beautiful Day
Na míting na Rockefeller Plaza v centre New Yorku vítal McCaina oveľa menší dav za zvukov Go, Johnny, Go a Rockyho. Republikánskou klasikou je však song Leeho Greenwooda God Bless the U.S.A. - Boh žehnaj USA.
VIDEO: McCain a God Bless the U.S.A.
Ešte počas primáriek si Hillary Clintonová zas rada zanôtila Celine Dionovú. Ako však podotkol komik David Letterman, asi nie je dobrý nápad mať kampaňovú skladbu od speváčky, ktorá nahrala hitovku aj pre Titanic.
VIDEO: Hillary a Celine Dionová