Viedeň/Budapešť 27. apríla (TASR) - Hroziaci exodus maďarských Rómov nie je dôsledkom politického prenasledovania, ale bezvýchodiskovosti. Vyplýva to zo slov podpredsedu Celoštátnej rómskej samosprávy Bélu Osztojkána pre dnešné vydanie viedenského denníka Kurier.
Podľa slov najvyššieho predstaviteľa Celoštátnej rómskej samosprávy Flóriána Farkasa je však odchod Rómov do cudziny nesprávnou cestou. "Naše miesto je tu. Dôstojný život musíme dosiahnuť v tejto krajine," konštatuje a poznamenáva, že garantované pracovné príležitosti z obdobia štátostrany už nejestvujú, ale prisľúbená sociálna sieť zostala iba frázou. Šesťdesiat percent maďarských Rómov nemá ešte 18 rokov, postupne vyrastá generácia bez vízie budúcnosti, píše Kurier.
Na margo fungovania samosprávnych menšinových orgánov na miestnej i celoštátnej úrovni Béla Osztojkán konštatuje, že v praxi možno hovoriť iba o ich formálnom práve na spolurozhodovanie. Podľa jeho názoru maďarskí Rómovia pripravujú projekty, napríklad k zastaveniu deložovania alebo výstavbe sociálnych bytov, ale štátny aparát pracuje slimačím tempom. "Príležitostne vzniká dojem, že vláda považuje rómsku otázku za záležitosť polície," cituje Kurier predstaviteľa maďarských Rómov.
Periodikum pripomína, že sa opakovane objavuje kritika údajných policajných prechmatov voči Rómom, a to z domova i zo zahraničia. Najvyšší predstaviteľ maďarskej polície, generál Péter Orbán to však dôrazne odmieta. "Pri ojedinelých prípadoch tvrdo zasahujem, vlani som dokonca prepustil zo služby 119 policajtov," tvrdí a dodáva, že Rómovia majú voči príslušníkom polície istú averziu, čo neplatí naopak.
Ombudsman maďarského parlamentu pre práva národnostných a etnických menšín Jenö Kaltenbach síce nevidí v krajine príznaky prenasledovania na rasovom základe, ale silné predsudky v celej nerómskej spoločnosti. "A predsudky vedú k diskriminácii, ktorú Rómovia môžu často vnímať ako prenasledovanie," konštatuje kritizujúc nedostatočnú ochranu obetí diskriminácie zo strany maďarskej justície.