Demokrat Barack Obama a jeho republikánsky oponent John McCain sa dnes stretli v poslednej televíznej debate pred prezidentskými voľbami. Tie sa v Spojených štátoch uskutočnia o menej ako tri týždne. McCain zaostáva v prieskumoch priemerne o vyše sedem percent, takže v debate na newyorskej Hofstra University bojoval o prežitie svojej kampane.
No prvý prieskum CNN po debate o názoroch voličov, ktorí sledovali debatu, ukázal, že Obama vyhral. Vyhral tak všetky tri debaty. Podľa CNN, Obama presvedčil 58 percent voličov, McCain iba 31 percent. Televízia CNN však priznala, že v vo vzorke mali asi o desať percent viac demokratov ako republikánov.
McCain: Nie som Bush
McCain podal v poslednej debate určite najlepší výkon zo všetkých troch. Zdalo sa to aspoň podľa reakcií publika v reálnom čase, ktorých ako socio-demografickú vzorku sledovali v CNN. Vyzeralo to, že McCain našiel svoj hlas: efektívne útočil, bol energický a svieži. Barack Obama v debate podal tradične výborný výkon diskutéra. "McCain exceloval, najmä v prvej tretine," zhodli sa analytici vo vysielaní CNN s tým, že išlo o jeho najlepší debatný výkon.
„Nie som prezident Bush, keď ste chceli kandidovať proti Bushovi, mali ste kandidovať pred štyrmi rokmi," zmietol republikán zo stola demokratove argumenty. Senátor Obama sa totiž opäť snažil spojiť McCaina s tragickými rozhodnutiami Bushovej administratívy. Obama pripomenul, že McCain hlasoval za Bushove rozpočty - rovnako ako on sám.
VIDEO: McCain hovorí, že nie je Bush
O Joeovi inštalatérovi
Rovnako ako predtým, aj teraz sa ibaja primárne zaoberali ekonomickými otázkami. Bolo to v deň, keď Wall Street zaznamenal druhý najväčší denný pád v histórii. Rekord pádu newyorskej burzy pritom prišiel len pred niekoľkým dňami. Ústredný index Dow Jones padol o osem percent a ešte viac utrpeli indexy S&P 500 a Nasdaq.
Republikán priniesol nový prístup do kampane a debaty, jeho argumenty sa točilo okolo „inštalatéra Joea". Pri incidente na volebnom stretnutí v Ohiu totiž Obama istému inštalatérovi - Joeovi Wurzelbacherovi - vysvetľoval, prečo musí zvýšiť dane niektorým Američanom. Obama zdôraznil, že „bohatstvo treba rozšíriť aj na ostatných". Diskusia sa potom točila okolo toho, koho plán je výhodnejší pre Joea inštalatéra.
VIDEO: Kto je Joe inštalatér?
Ostré výmeny
Na pretras sa dostála aj otázka čoraz negatívnejšej kampane. Napriek tomu, že republikán sa zdržal výrazne agresívnej rétoriky svojich reklamách, mnoho otázkok vyvolalo najživšiu debatu zo všetkých troch televíznych stretnutí.
„Nie je to o nejakom vyhoretom teroristovi, ale o senátorovom úsudku," obmedzil sa na starú-známu pesničku arizonský senátor, keď sa hovorilo o Obamovom vzťahu k ľavicovému radikálovi Williamovi Ayersovi. Vyzval však Obamu aby odsúdil slová svojho prívrženca, kongresmana Johna Lewisa. Ten označil republikánskeho kandidáta a jeho viceprezidentskú dvojku resp. ľudí na jeho mítingoch za obhajcov segregácie. Obama odpovedal, že Američania chcú radšej diskutovať o ekonomike. K Ayersovi dodal: „Ayers nebol mojim poradcom, nie je a ani mi nebude radiť, keď budem v Bielom dome".
VIDEO: O Ayersovi
McCain hovoril aj o organizácii ACORN (Asociácia komunitných organizácií pre reformu), ktorá podporovala demokratovu kampaň a Obama pre ňu pracoval svojho času ako právnik, no teraz sa dostala do problémov. Teraz ju obviňujú ju z podvodov pri registrácii.