BANJA LUKA. Bosna už nepotrebuje medzinárodného správcu, uvádza sa v dnes schválenom uznesení bosnianskosrbského parlamentu. Úrad vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine, ktorým je v súčasnosti slovenský diplomat Miroslav Lajčák, by podľa uznesenia mal byť premenený na poradný orgán EÚ pomáhajúci krajine v integračných snahách.
Národné zhromaždenie Republiky Srbskej (RS) žiada právo vyhlásiť referendum o odtrhnutí RS od Bosny, ktorú tvorí spolu s moslimsko-chorvátskou Federáciou Bosny a Hercegoviny (FBH). Ignorujúc varovania západných diplomatov ohľadom separatistickej rétoriky poslanci tiež po trojdňovom mimoriadnom zasadnutí prijali rezolúciu zameranú na zvýšenie autonómie srbských oblasti od federálnej vlády.
Hoci nezáväzné uznesenia nemajú silu zákona, poukazujú na prehlbujúce sa spory medzi lídrami oboch autonómnych častí Bosny. Najnovšia kríza vypukla po vystúpení predsedu trojčlenného predsedníctva Bosny a Hercegoviny Harisa Silajdžiča na pôde Valného zhromaždenia OSN, v ktorom obvinil bosnianskych Srbov z genocídy počas vojny v rokoch 1992-95.
Rozhnevaní predstavitelia RS v reakcii vyhlásili, že budú chrániť svoje práva a pohrozili referendom o nezávislosti. V dnešnom uznesení varovali, že všetky ďalšie odovzdania právomocí RS ústrednej vláde v Sarajeve, ktoré bosnianski Srbi vnímajú ako ohrozenie autonómie, sa budú môcť uskutočniť jedine so súhlasom ich parlamentu.
Lajčák v dnes zverejnenom rozhovore varoval, že Bosna vzhľadom na neustále sporenie sa politikov stráca čas na ceste do EÚ. "V Bosne neexistuje spoločné stanovisko v žiadnej otázke," povedal pre denník Nezavisne Novine. Opakovane tiež zdôraznil, že nedôjde k žiadnemu odtrhnutiu niektorej z častí povojnovej Bosny.
Zdroj: Reuters, AP, DPA