SME

Zbavil prírodu strachu z prázdnoty

Taliansky učenec Torricelli zanechal o svojom najvýznamnejšom experimente jediné svedectvo, ktorým bol list rímskemu priateľovi Riccimu. Vysvetlil v ňom význam pokusu s ortuťovým stĺpcom v sklenenej trubičke, ktorý neskôr fungoval ako barometer. Torricell

Taliansky učenec Torricelli zanechal o svojom najvýznamnejšom experimente jediné svedectvo, ktorým bol list rímskemu priateľovi Riccimu. Vysvetlil v ňom význam pokusu s ortuťovým stĺpcom v sklenenej trubičke, ktorý neskôr fungoval ako barometer. Torricelli sa narodil 15. októbra 1608 v talianskom meste Faenze na severe krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osud mu nedoprial dlhý život. Napriek tomu bol jedným z najvýznamnejších fyzikov svojej doby a žil chvíľu aj vedľa Galilea, ktorý mu odkázal jeden zo svojich posledných veľkých problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako väčšina veľkých vecí, aj príbeh objavu atmosférického tlaku a prístroja na jeho meranie sa začal veľmi nenápadne.

Toskánsky vojvoda z rodu Medici zatúžil mať vo svojom florentskom paláci krásne terasovité záhrady, z ktorých by striekali gejzíry vody.

Potreboval na to výkonné nasávacie pumpy, ktoré by vodu vytiahli hore. Zhotovili ich zruční majstri, no pumpy dokázali zodvihnúť vodu vždy iba do určitej výšky, a potom sa medzi piestom a vodným stĺpcom objavila prázdnota.

Horror vacui

Prázdnota v pumpe odporovala vtedajšej predstave o zrode a fungovaní sveta. Všemocný Boh predsa nemal dôvod stvoriť nič.

Grécky učenec Aristoteles tvrdil, že prázdnota nemôže existovať z jednoduchého dôvodu: príroda z nej má strach (po latinsky to bol horror vacui). Aby sa tento horor vysvetlil, k pumpám zavolali Galilea. Ten zistil, že vodu vytiahnu do výšky asi desiatich metrov a ďalej to nijako nejde, napriek tvrdeniam Aristotela a údajnej sile Stvoriteľa.

SkryťVypnúť reklamu

Galileo zostal až do konca života mužom činu, a tak urobil dve veci. Najskôr si poznamenal do zápisníka: „Aristoteles bol človek ako ja. Či usudzoval horšie, alebo lepšie, uvidíme až podľa dôkazov, a nie podľa autority, ktorú nám niekto pripisuje...

Je hlúposť hľadať zmysel prírodných vecí v papieroch toho či iného človeka, a nie v dielach prírody.“ A potom si prizval na pomoc nadaného mladého muža, Evangelistu Torricelliho.

Torricelliho vákuum

Torricelli práve dokončil učené pojednanie o voľne padajúcich telesách. Dal ho svojmu rímskemu učiteľovi Benedettovi Castellimu, významnému matematikovi, ktorý sa poznal s Galileom.

Ten ho poprosil, aby si Torricelliho spis pozrel a autora prijal za svojho pomocníka. Galileo súhlasil. Po jeho smrti v januári 1642 sa už Torricelli do Ríma nevrátil a zostal u toskánskeho vojvodu ako dvorný matematik.

SkryťVypnúť reklamu

Začal skúmať účinky zemskej tiaže na kvapaliny. Prišiel na myšlienku použiť namiesto stĺpca vody ortuť.

Pokus, ktorý navrhol, urobil spolu s najmladším žiakom Galilea Vincenzom Vivianim (1622 – 1703). Necelý meter dlhú sklenenú trubičku na jednom konci zatavili a naplnili ortuťou. Otvorený koniec utesnili palcom a trubičku ponorili do nádoby, v ktorej bola tiež ortuť.

Keď palec uvoľnili, ortuť sa v trubici ustálila na určitej výške a nad stĺpcom vznikol prázdny priestor – Torricelliho vákuum. Torricelli vraj Vivianimu povedal: „Tu teda hrôza funguje iba do výšky 76 centimetrov. Ďalej už sa príroda nebojí.“

Ortuť vytláča do výšky tlak vzduchu, ktorý pôsobí všade, aj na naše telo zvonku a zvnútra; preto pri rýchlejšom stúpaní v lietadle musíme otvárať ústa, aby sme vyrovnali vonkajší a vnútorný tlak.

SkryťVypnúť reklamu

Objasnilo sa aj čudné správanie púmp vo vojvodovej záhrade. Voda vystupovala za piestom iba tak dlho, kým jej stĺpec netlačil na spodnú hladinu väčšou silou než okolitá atmosféra.

Namiesto ortuti červené víno

Torricelli skúmal prírodu ďalej. Ku koncu života sa stal aj vynikajúcim optikom, ktorý majstrovsky brúsil šošovky a vyrábal ďalekohľady.

Svoje teo­retické i praktické poznatky zhrnul v diele Opera geometrica, ktoré vyšlo vo Florencii v roku 1644. Položil v ňom základy hydrodynamiky a hydroštatistiky.

O vzduchoprázdne nad ortuťovým stĺpcom ešte dlho mnohí pochybovali. Aj sám veľký filozof René Descartes tvrdil, že v uzavretom priestore nad ortuťou musí niečo byť. Sklo má veľmi jemné póry, ktorými prenikajú lúče svetla, magnetické „effuvia“ a iné veľmi malé čiastočky hmoty.

SkryťVypnúť reklamu

Matematik Blaise Pascal nepochyboval. Zopakoval toskánsky pokus, iba namiesto ortuti ako správny Francúz použil červené víno. Potreboval ho oveľa viac, lebo víno má približne 15-krát nižšiu hustotu ako ortuť, preto bol stĺpec 15-krát vyšší.

Torricelli zomrel 25. októbra 1647, krátko po tom, čo sa nakazil týfusom. Nie je teda ťažké zrátať si, že mal len 39 rokov a 10 dní.

Oprava: v pôvodnom texte sme uviedli, že Torricell umrel v roku 1447. Správne je, že umrel v roku 1647.

 

Barometer.

FOTO – WIKIMEDIA.ORG

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 254
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 241
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 614
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 518
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 204
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 709
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 327
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jordan Binnington a Pavol Regenda  v zápase Slovensko - Kanada na MS v hokeji 2025.

Slovensko prehralo na MS v hokeji s Kanadou 0:7.


Fanúšikovia na hracej ploche po záverečnom 10. kole nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - FC Košice.

Toľko ľudí už dávno na ligu neprišlo.


Sklamaní slovenskí hokejisti po zápase Slovensko - Kanada v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti Kanade?


Sebastian Čederle a Adam Húska v zápase Slovensko - Kanada na MS v hokeji 2025.

Pozrite si štatistiky Slovákov v zápase Slovensko - Kanada v skupine A na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu