PEKING. Osem budhistických mníchov usvedčených z bombového útoku na čínsku vládnu budovu v Tibete počas marcového protivládneho povstania odsúdili dnes na trest väzenia, dvoch z nich na doživotie.
Mníchov odsúdil ľudový súd v tibetskej prefektúre Čamdo za to, že odpálili bombu v budove v meste Gjanbe, ležiacom približne 1375 kilometrov východne od metropoly Lhasa, kde sa v marci pokojné protesty proti čínskej vláde zmenili na násilie.
Gjurmeja Dhondupa a Kalsanga Ceringa odsúdili na doživotné väzenie, ostatní dostali tresty v rozpätí od päť do 15 rokov. V telefonickom rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press to uviedol predsedajúci sudca.
"Najprv sme ich chceli obviniť z rozdeľovania štátu, ale nakoniec sme obvinenie zmenili na trestný čin spôsobenia výbuchu," povedal sudca, ale odmietol rozhodnutie vysvetliť.
Separatizmus je podľa pekinských právnikov pokladaný za hrozbu pre národnú bezpečnosť a za vážny trestný čin.
Čínske štátne médiá uviedli, že osem mníchov z kláštora Tchung-sia vo východnom Tibete sa priznalo k uloženiu po domácky vyrobenej bomby, ktorá explodovala vo vládnej budove v meste Gjanbe 23. marca. Neboli hlásené žiadne obete ani škody spôsobené výbuchom.
Čína začala uskutočňovať rozsiahle tvrdé zásahy v Tibete a v regiónoch obývaných Tibeťanmi na západe krajiny po tom, čo pokojné demonštrácie budhistických mníchov z 10. marca v Lhase vyústili po štyroch dňoch do násilností.
Peking tvrdil, že pri vzburách zahynulo 22 ľudí, zhoreli stovky obchodov a vzbúrenci útočili aj na čínskych civilistov. Dalajlámova exilová vláda uviedla, že zahynulo najmenej 140 ľudí. Vyše 100 ľudí bolo zadržaných, hoci organizácie na ochranu ľudských práv tvrdia, že toto číslo bolo v skutočnosti oveľa vyššie.