LUXEMBURG. Európska únia a Maroko sa v pondelok dohodli na poslinení politických a ekonomických vzťahov, ktoré by mohli v budúcnosti umožniť uzavretie dohody o voľnom obchode. Podľa marockého ministra zahraničných vecí Taíba Fásího Fihrího severoafrická krajina prijme mnohé z európskych štandardov, aby mohla lepšie využívať jednotný trh únie. Dohodu o "vyššom štatúte" vzťahov medzi EÚ a Marokom oznámili po stretnutí Fihrího s európskymi rezortnými partnermi v Luxemburgu. Formálny krok predpokladá častejšie obojstranné summity a umožní Maroku pôsobenie v organizáciách EÚ, ktoré sa venujú boju proti zločinu, predchádzaniu nelegálnej imigrácii a vedeckému výskumu.
Hoci nový štatút nemá mimoriadny právny význam, stavia Maroko o úroveň vyššie oproti krajinám zaradeným v takzvanej susedskej politike EÚ, ako sú Egypt, Izrael, Gruzínsko alebo Ukrajina. O tento krok sa Rabat snažil celé roky, keďže okrem iného poskytuje marockým výrobkom lepší prístup vnútorný trh únie. "Tento európsky záväzok o vyššom štatúte je v prvom rade dôkazom dôvery... marockému úsiliu v rámci politických reforiem, konsolidácie právneho štátu, lepšieho justičného systému, ekonomických reforiem, sociálnej kohézie a boja proti chudobe," povedal Fihrí novinárom pred stretnutím v Luxemburgu. "Konkrétne budeme reagovať na definíciu (talianskeho politika Romana) Prodiho: Všetko okrem inštitúcií," dodal minister v narážke na Prodiho prejav z roku 2003, keď predsedal Európskej komisii.
Na základe vyššieho štatútu budú EÚ a Maroko organizovať pravidelné summity v záujme upevnenia politických vzťahov a Rabat sa tiež bude zúčastňovať na európskych civilných a vojenských operáciách. Ďalším opatrením je vytvorenie "spoločného hospodárskeho priestoru" založeného na pravidlách Európskeho hospodárskeho priestoru. Ten tvoria členské štáty EÚ, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Maroko tiež bude môcť pôsobiť vo viacerých európskych agentúrach, ako je Europol, Európska agentúra pre leteckú bezpečnosť a Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.
Na otázku, kedy by mohol vstúpiť do platnosti štatút voľného obchodu, predstaviteľ Európskej komisie Hugues Mingarelli odpovedal, že nie je možné stanoviť pevný termín, keďže úplná implementácia si vyžiada nielen obmedzenie colných bariér, ale aj prispôsobenie marockej legislatívy pravidlám EÚ, a to najmä v oblasti potravinovej bezpečnosti. Zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že nový štatút nebol ambicióznejší v otázke imigrácie. EÚ a Maroko dlhodobo rokujú o zjednodušení vízovej povinnosti a vracaní imigrantov, ktorí prišli do Európy z Maroka alebo cez Maroko. Fihrí vyjadril nádej, že formálnu bilaterálnu dohodu bude možné uzavrieť po roku 2013.