Brusel 13. októbra (TASR) - Počúvanie osobných hudobných prehrávačov pri vysokej hlasitosti počas dlhšieho neprerušovaného obdobia môže viesť k trvalému poškodeniu sluchu. Zhodli sa na tom experti z vedeckého výboru Európskej únie, ktorých stanovisko dnes zverejnila Európska komisia.
Podľa nich päť až desať percent používateľov týchto prehrávačov čelí po piatich rokoch riziku trvalej straty sluchu v prípade, ak počúvajú prehrávač viac než hodinu denne každý týždeň pri vysokej hlasitosti (nad 89 decibelov).
Keďže tieto prehrávače sú stále obľúbenejšie u mladých ľudí, rozhodla sa Európska komisia požiadať nezávislý Vedecký výbor pre vznikajúce a novoidentifikované zdravotné riziká o stanovisko. Experti potvrdili, že obavy sú opodstatnené. Brusel chce preto v spolupráci s členskými krajinami preskúmať, aké opatrenia by sa mohli prijať pre lepšiu ochranu detí a mladých pred hlukom z takýchto prehrávačov.
Momentálne platí v EÚ bezpečnostná norma obmedzujúca úroveň hluku z osobných hudobných prehrávačov na 100 decibelov, ale značné obavy sa týkajú poškodenia sluchu v dôsledku nadmerného vystavenia takýmto zdrojom hluku. Takémuto poškodeniu možno do veľkej miery predísť napríklad znížením úrovne a skrátením obdobia vystavenia hluku.
Podľa odhadov počúva celkovo v EÚ prenosné hudobné prehrávače denne okolo 50-100 miliónov ľudí. Za posledné štyri roky sa predaj prenosných zvukových zariadení všetkých druhov odhaduje na 184-246 miliónov kusov a predaj MP3 prehrávačov na 124-165 miliónov kusov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar