BUKUREŠŤ. Rumunská generálna prokuratúra definitívne uzavrela kauzu trestného stíhania bývalého prezidenta balkánskej krajiny Iona Iliesca v súvislosti s násilnosťami z júna 1990.
Už vlani v decembri prišli z rumunskej metropoly informácie, že generálna prokurátorka krajiny Laura Codruta Kövesiová pozastavila s odvolaním sa na viacero formálnych chýb vojenskej prokuratúry trestnoprávne konanie voči bývalému najvyššiemu rumunskému predstaviteľovi.
Vojenská prokuratúra sa prípadom z júna 1990, keď si násilie vyžiadalo aj obete na životoch, zaoberala do konca leta 2007, a to sčasti úspešne, veď voči exministrovi vnútra Mihaiovi Chitacovi bolo vznesené obvinenie. Tak vtedajší šéf rezortu vnútra, ako aj jeho námestník Gheorghe Andrita a traja vysokopostavení policajní dôstojníci čelili obvineniu, že rozkazmi prispeli k úmrtiu šiestich osôb z radov demonštrantov počas pouličných zrážok s príslušníkmi ozbrojených síl.
Vyšetrovatelia sa domnievali, že tak príslušníci ozbrojených síl, ako aj do Bukurešti povolaní baníci zakročili proti mase demonštrantov na základe príkazu Iona Iliesca, ktorého účasťou na celom prípade sa vojenská prokuratúra zaoberala oddelene.
Keďže však rumunský ústavný súd vlani v lete rozhodol o tom, že aktivity bývalého prezidenta nemôžu byť predmetom vyšetrovania vojenskej prokuratúry, prípad prevzali orgány civilnej prokuratúry. Rumunské médiá tento vývoj komentovali úvahami o tom, že táto zmena s veľkou pravdepodobnosťou prispeje k úniku Iona Iliesca pred spravodlivosťou. Napokon však vysvitlo, že za pozastavenie vyšetrovania prípadu nesú vinu formálne chyby vojenskej prokuratúry.
Generálna prokuratúra dospela najskôr k záveru, že obvinenia vojenských prokurátorov voči niekdajšej hlave krajiny sú neopodstatnené, potom sa prípadu venovala ešte raz sama, aby napokon rozhodla, že nezačne trestné stíhanie voči podozrivému.