PARÍŽ. Za účasti francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dnes v lotrinskom Colombey-les-deux-Églises odhalili pamätné miesto niekdajšieho najvyššieho predstaviteľa Francúzska Charlesa de Gaullea, ktorý tu mal kedysi sídlo a je tu aj pochovaný.
Pamätné miesto zriadili pod 44 metrov vysokým Lotrinským krížom neďaleko Colombey, ktorý postavili začiatkom 70. rokov minulého storočia po úmrtí obľúbeného francúzskeho exprezidenta.
Predmetom následného pracovného rokovania Sarkozyho a Merkelovej po spoločnom obede bola deň pred parížskym summitom Európskej únie k aktuálnej kríze na finančných trhoch koordinácia postupu v tejto otázke.
Schôdzka oboch štátnikov v mestečku ležiacom na polceste medzi Parížom a Štrasburgom bola naplánovaná už od začiatku roka a je súčasťou pravidelných tzv. Blaesheimských rokovaní na bilaterálnej vládnej úrovni, ktoré sa uskutočňujú s niekoľkomesačnou periodicitou. Neoficiálny názov tohto seriálu rokovaní je odvodený od názvu alsaskej obce Blaesheim, ktorá bola 31. januára 2001 dejiskom prvého podobného neformálneho stretnutia.
Medzi oboma krajinami sa objavili v uplynulých dňoch diferencie v otázke ďalšieho postupu v záujme zvládnutia finančnej krízy.
Francúzskeho prezidenta údajne rozladilo, že nemecká kancelárka bola na summite európskych štátov G8 proti zriadeniu Záchranného fondu EÚ pre banky, v stredu však obe strany deklarovali záujem o komplexnú spoluprácu v boji proti dopadom krízy.
Merkelovej návšteva v Lotrinsku sa koná takmer presne polstoročie po vôbec prvom stretnutí francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaullea a nemeckého kancelára Konrada Adenauera na rovnakom mieste, ktoré sa stalo bázou pre uzavretie francúzsko-nemeckej zmluvy o priateľstve v roku 1963.
Charles de Gaulle, ktorý odmietol akceptovať kapituláciu Francúzska po okupácii Nemeckom a aktívne sa zapojil do odboja, sa stal prvým prezidentom 5. francúzskej republiky. Jeho úspešná politická dráha sa skončila demisiou 28. apríla 1969, keď vyvodil závery z výsledkov referenda, v ktorom voliči odmietli presun niektorých kompetencií na kraje a o transformáciu Senátu.
De Gaulle sa potom usadil v Colombey-les-deux-Églises, kde zomrel 9. novembra 1970 vo veku nedožitých 80 rokov.