Gary 11. októbra (TASR) Volební úradníci objavili v americkom štáte Indiana podozrivé registračné formuláre pre nadchádzajúce voľby. Následným preverovaním zistili, že až 2100 z 5000 registrácií bolo falošných. Indiana pritom nie je jediným miestom, kde sa vyskytli podobné problémy. Reportáž o problematických registračných formulároch priniesla spravodajská stanica CNN.
"Všetky podpisy vyzerali rovnako," povedala pre CNN republikánka Ruthann Hoaglandová z registračnej komisie v meste Gary. Komisia sa pokúšala registrácie preveriť a zistila, že mnohé z nich uvádzali mená mŕtvych osôb či fiktívnych ľudí pomenovaných podľa názvov reštaurácii. Za podvod označila tieto prihlášky aj demokratická zástupkyňa komisie Sally LaSotová. Úradníci plánujú spracovať 5000 pochybných registrácií po tom, ako zaregistrujú hodnoverné formuláre. Hoaglandová voličov na CNN uistila, že ešte pred voľbami podrobne preštudujú každú prihlášku.
Pochybné formuláre komisii dodala mimovládna organizácia Asociácia komunitných organizácií pre okamžitú reformu (Association of Community Organizations for Reform Now ACORN). Tá sa podľa CNN stala už dávnejšie predmetom republikánskych obvinení z volebných podvodov. Aktivity ACORN-u boli počas ostatných štyroch rokov vyšetrované v 12 amerických štátoch. Najnovšie obvinenia sa objavujú v štátoch, kde je pomer demokratov a republikánov vyrovnaný a kde by falošné hlasovanie v novembrových voľbách mohlo byť rozhodujúce.
Právnik asociácie Brian Mellor pre CNN uviedol, že organizácia sa usiluje o kontrolu kvality a niekoľkých svojich pracovníkov vrátane tých v meste Gary už prepustila. Mellor však odmietol obvinenia z falšovania volieb a označil ich za úsilie odradiť voličov od účasti vo voľbách.
CNN informovala, že volebný štáb Baracka Obamu jednej z členských organizácií ACORN-u zaplatil 800.000 dolárov za registráciu voličov počas primárnych volieb. Predstavitelia štábu uviedli, že Obamova kampaň "ochraňuje integritu volebného procesu", a zároveň dodali, že s organizáciou ACORN počas všeobecných volieb nespolupracovali.
Systém registrácie voličov v Spojených štátoch je veľmi odlišný od systému používaného na Slovensku. V USA neexistuje centrálny zoznam voličov. Ten je spravidla vedený iba na úrovni jednotlivých štátov, a aj to zväčša iba na základe dobrovoľných prihlášok voličov. Stovky mimovládnych organizácií ale aj samotné politické strany preto venujú nemalú pozornosť procesu včasnej registrácie voličov. Neregistrovaný volič spravidla môže voliť vďaka dočasnému hlasu, ten však komisia v mnohých štátoch nie je povinná uznať, a to ani v prípade, keď volič svoje volebné právo dokáže. Pravidlá registrácie ako aj samotných volieb sa v každom štáte líšia.
Mobilizácia voličov zo strany Baracka Obamu v tomto roku viedla k výraznému zvýšeniu počtu nových registrácií. Vysoká účasť mladých ľudí a doteraz neregistrovaných voličov na voľbách by mohla podľa analytikov citeľne zvýšiť podiel hlasov pre demokratického kandidáta.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) kol