Demokrat Barack Obama a jeho republikánsky súper John McCain sa stretli v druhej a predposlednej televíznej debate. Na pôde Belmont University v Nashville, štát Tennessee odpovedali najmä na otázky súvisiace s ekonomikou. V deň, keď trhy na Wall Streete opäť kolabovali. V poslednej tretine diskutovali o zahraničnej politike. Obaja kandidáti mali argumenty a súboj bol obsahovo vyrovnaný. Obama však stojí na čele prieskumov s vyše piatimi percentami a jeho prvenstvo to neohrozí. Navyše prvý prieskum po odvysielaní debaty ukázal, že voliči demokrata vnímali ako víťaza slovného súboja. Podľa prieskumu CNN, až 54 percent divákom si myslelo, že vyhral Obama a iba 30 percent si myslelo, že lepší bol McCain. Pre demokrata je to výborný výsledok, podobne ako v prvej debate
Voľný formát Formát debaty počas dnešnej noci boli iný ako prvý. Otázky sa nepýtal iba moderátor, ale aj voliči v hľadisku. Kandidáti nestáli za pultíkmi, ale mohli sa prechádzať, hovoriť s voličmi, ale aj priamo medzi sebou. McCain je z kampane na formát, kde sa voliči pýtajú priamo viac zvyknutý. Naproti tomu Barack Obama sa cíti lepšie pri vlastných prejavoch a pripravených stretnutiach.
McCainov a Obamov ekonomický plán
John McCain vyhlásil, že základom jeho ekonomického plánu je stabilizovať ceny nehnuteľností. Ak by sa stal prezidentom, nariadil by ministrovi financií, aby odkúpil zlé hypotekárne aktíva radových Američanov a vyjednal pre nich lepšie platobné podmienky, aby reflektovali zníženú trhovú cenu ich domov. „Ekonomická kríza je tak závažná, že musíme niečo urobiť s cenami nehnuteľností," povedal McCain. Prezentoval aj možné meno svojho ministra financií: bývalú šéfku portálu eBay Meg Whitmanovú. Barack Obama reagoval na otázku o ekonomike s tým, že okrem záchrany Wall Streetu treba pomôcť malým investorom, stredným podnikom a znížiť dane pre strednú vrstvu. Jeho ministrom by mohol byť Warren Buffett
Kandidáti vyhlásili, že chápu frustráciu radových Američanov v zložitej ekonomickej situácii. Obaja sa následne hádali, kto a kedy zvýšil dane a čo znamenajú ich daňové plány. McCain na Obamu útočil, že za krízou sú štátom sponzorované hypotekárne domy Freddie Mac a Fannie Mae a Obama tam má starých priateľov. Obama mu pripomenul, že jeden z lídrov republikánovej kampane loboval za tieto inštitúcie. Obaja sa snažili voličov presvedčiť, že sú tými správnymi lídrami pre reformovanie sociálnej poisťovne či systému amerického zdravotníctva.
VIDEO: O ekonomike a záchrannom pláne
Irak, bin Ládin a Rusko
V poslednej tretine debaty sa naproti tomu zamerali na zahraničnú politiku. Tá má byť republikánovou silnou stránkou. Obama tradične zaútočil na McCaina kvôli Iraku. „Bol to môj správny úsudok. Vy ste hovorili, že nás v Iraku privítajú ako osloboditeľov," hovoril o tom, ako bol od začiatku proti tomu. McCain mu však pripomenul, že stále nechce priznať, že stratégia zvyšovania počtu vojakov fungovala. Obama vyhlásil, že polapí bin Ládina. „Zabijeme bin Ládina a porazíme al-Kaídu". Dokonca opäť nevylúčil vojenskú operáciu v Pakistane. „Ja ho dostanem, Viem ako ho dostať. No nebudem im telegrafovať môj plán ako by to urobil senátor Obama," povedal mu republikán.
McCain zdôraznil, že Amerika by mala intervenovať aj v čase humanitárnych kríz. „Nesmieme dopustiť ďalší holokaust," povedal.
Keď sa rozprávali o Rusku, obaja kandidáti ho odmietli po výzve nazvať "zlým impériom" v narážke na vyhlásenie Ronalda Reagana. Podľa Obamu sa však Rusko správa ako "zlé" a McCain odpovedal "možno".
VIDEO: O Rusku
Na záver debaty zdôraznilo Obamovu popularitu aj správanie publika: mnohí sa s ním chceli odfotiť. Republikán zakončil debatu kampaňovým sloganom: „Prvá je pre mňa krajina".
McCain vystupňoval svoju rétoriku proti demokratovi počas debaty, ale neznížil sa na podpásové útoky a jeho charakter, ako mnohí predpovedali. Republikán čelí zlým číslam v prieskumoch, aj v kľúčových nerozhodných štátoch. Stráca aj svoju výhodu v skupine tzv. nezávislých voličov, s ktorou na ceste do Bieleho domu musí počítať. McCain sa debatou chcel vrátiť späť do hry.