WASHINGTON. Vládny špeciál so slovenskou delegáciou na čele s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom pristál dnes po 16.15 h miestneho času na vojenskom letisku Andrews Air Force Base v americkom Washingtone.
Spolu s manželkou Silviou a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, šéfom diplomacie Jánom Kubišom a ministrom kultúry Marekom Maďaričom čaká dnes neformálna večera podávaná chargé d'affaires SR v USA Andrejom Drobom s manželkou.
Oficiálna návšteva USA sa realizuje na základe pozvania šéfa americkej exekutívy Georgea W. Busha, ktorý sa s prezidentom Gašparovičom stretne na spoločnom rokovaní v Bielom dome. Obaja predstavitelia spolu naposledy rokovali vo februári 2005 pred summitom lídrov USA a Ruska v Bratislave.
Najvyšší štátni predstavitelia si vymenia názory na aktuálne otázky svetovej politiky s cieľom potvrdiť vnímanie USA ako strategického partnera a postavenie Slovenska ako spoľahlivého a stabilného spojenca pripraveného podieľať sa na riešení krízových situácií vo svete.
Minister Kubiš predpokladá, že šéf americkej exekutívy oznámi aj počet zamietnutých žiadostí Slovákov o víza do USA, ktorý musí klesnúť pod desaťpercentnú hranicu, aby Slovensko splnilo poslednú podmienku na ceste k bezvízovému styku so Spojenými štátmi americkými.
"Bol by som veľmi rád, keby pán prezident Bush povedal aj svoje predstavy, kedy by sme sa mohli dostať do bezvízového styku," povedal Kubiš s dôvetkom, že dúfa, že signál bude veľmi jasný.
Ďalším krokom k zrušeniu víz pre Slovákov bude aj podpis Zmluvy medzi SR a USA o zintenzívnení spolupráce pri predchádzaní a boji proti trestnej činnosti, ktorú v stredu 8. októbra slávnostne podpíšu šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák a americký minister pre vnútornú bezpečnosť Michael B. Chertoff.
Ako objasnil Kaliňák, na základe tohto dokumentu si budú môcť obe krajiny vzájomne vymieňať informácie o páchateľoch trestnej činnosti, alebo o dôvodne podozrivých v podobe odtlačkov prstov, osobných údajov a DNA.
Podotkol, že je to výmena štandardných informácií, ktorá prebieha aj s európskymi krajinami. "Touto zmluvou splníme poslednú podmienku kladenú na nás z pohľadu bezpečnosti," pripomenul s tým, že otázkou už zostáva iba počet zamietnutých víz.
Zmluva o zintenzívnení spolupráce je jedným z dvoch dokumentov zameraných na boj proti terorizmu, ktoré sú súčasťou bezpečnostných záväzkov Memoranda o porozumení, ktoré obe krajiny podpísali v marci tohto roku.
Druhým materiálom je Dohoda medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických o výmene informácií zo skríningu teroristov alebo osôb podozrivých z terorizmu, ktorú už minister Kaliňák podpísal spolu s americkým veľvyslancom v SR Vincentom Obsitnikom.
Na jej základe si budú obe krajiny vymieňať skríningové informácie o osobách podozrivých z terorizmu, ako napríklad mená, prezývky, dátum narodenia, čísla cestovných pasov, prípadne národnosť a štátne občianstvo.