VARŠAVA. Poľsko sa o krok priblížilo k zostaveniu blokujúcej menšiny spomedzi členských štátov Európskej únie, ktorá im umožní žiadať zmenu klimatického balíka navrhovaného Bruselom, informovali dnes poľskí predstavitelia.
Minister životného prostredia Maciej Nowicki uviedol, že s gréckymi predstaviteľmi sa minulý týždeň zhodli na potrebe ďalšej diskusie o balíku klimatických opatrení EÚ.
Poľsko a Grécko vo štvrtok 2. októbra podpísali dohodu, podobnú dohodám s Maďarskom, Slovenskom, Rumunskom a Bulharskom, že o balíku opatrení týkajúceho sa boja proti klimatickým zmenám je potrebné ďalej rokovať. Varšava a Atény sa podľa Nowického zhodli najmä na spoločnej túžbe spomaliť kroky, ktoré umožnia, že štáty si budú emisné povolenia kupovať a nie ich dostávať zadarmo, tak ako je to teraz.
"Dosiahli sme zásadnú zhodu názorov (s Gréckom) v niekoľkých otázkach, týkajúcich sa klimatického balíka," uviedol Nowicki v krátkom rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters a dodal, že okrem iného sa dohodli aj na postupnom zavedení voľného predaja emisných povolení oxidu uhličitého (CO2).
Cieľom Európskej komisie je okrem iného do roku 2020 znížiť emisie oxidu uhličitého (CO2) o pätinu v porovnaní s množstvom z roku 1990. Zostavenie blokujúcej menšiny ju však prinúti hľadať kompromisný plán.
Poľsko podľa Nowického nechce ohroziť prijatie dohody na stretnutí ministrov životného prostredia členských štátov EÚ 20.-21. októbra 2008.
"Poľsko plne akceptuje potrebu zníženia emisií CO2 do roku 2020, nie však vo forme, akú prezentuje Európska komisia," uviedol Nowicki. "To by viedlo k zhoršeniu situácie v poľskom priemysle a zníženiu životných štandardov Poliakov," dodal.
Varšava navrhuje, aby energetický sektor dostával 80 percent emisných povolení zadarmo a 20 percent sa predávalo na trhu. Postupne by sa množstvo voľných povolení každý rok znížilo o desať percentuálnych bodov. K voľnému predaju emisných povolení by tak podľa poľského návrhu došlo v roku 2020, a nie 2013.
V súlade s pravidlami EÚ o hlasovaní môže prijatie niektorých rozhodnutí zablokovať určitý počet členských krajín disponujúcich dostatočným počtom hlasov.
Návrh EK stanovuje podmienky voľného predaja emisií (CO2) od roku 2013. Šestica štátov chce dátum oddialiť argumentom, že ich energetické podniky nebudú mať dostatok financií, aby mohli na voľnom trhu konkurovať gigantom typu nemeckej firmy E.ON.
V súčasnosti jednotlivé priemyselné odvetvia dostávajú určitý počet emisných povolení zadarmo a iba ak ich prekročia, musia si kúpiť ďalšie.