WASHINGTON 1. októbra (SITA/AFP) - Súčasné zlepšenie bezpečnostnej situácie v Iraku je "krehké, zvratné a nerovnomerné" a v krajine naďalej prebieha "komunálny boj o moc a zdroje." Uviedol to Pentagon v štvrťročnej správe americkému Kongresu, v ktorej zdôraznil 77-percentný pokles násilia oproti rovnakému obdobiu minulého roka, zároveň však varoval, že množstvo nevyriešených záležitostí môže celý pokrok zmariť. Medzi nimi menoval nadchádzajúce provinčné voľby, začlenenie sunnitských "Synov Iraku" do bezpečnostných síl, štatút severoirackej provincie Kirkúk bohatej na ropu a iránsku podporu šiitských extrémistických skupín.
"Kým bezpečnosť sa dramaticky zlepšila, základný charakter konfliktu v Iraku zostáva nezmenený - komunálny boj o moc a zdroje," uvádza sa v správe. Podľa Pentagonu je možný vzostup útokov pred provinčnými voľbami, ak sunniti budú vnímať vládu vedenú šiitmi ako škodiacu ich záujmom.
Začlenenie sunnitských milícií Synovia Iraku, ktoré sa obrátili proti al-Kájde, do irackých bezpečnostných síl a na civilné miesta, sa stáva "významnou výzvou," konštatuje správa. "Obavu vyvoláva pomalý proces presunu" Synov Iraku do stálej služby. Americké sily dodnes vyplácajú mzdy 98 tisíc členom Synov Iraku, vláda premiéra Núrího al-Málikího chce od 1. októbra zamestnávať len 54 tisíc z nich.
Správa tiež zdôrazňuje iránsky vplyv ako "najvýznamnejšiu hrozbu dlhodobej stabilite Iraku." "Napriek opakovaným sľubom Irán ďalej financuje, trénuje, vyzbrojuje a riadi špeciálne skupiny zamerané na destabilizáciu situácie v Iraku" a iránska podpora šiitských extrémistických skupín "je naďalej principiálnym dôvodom pokračujúceho násilia."