Rím 30. septembra (TASR) - Druhý najvyššie postavený predstaviteľ Vatikánu dnes vyhlásil, že svetová finančná kríza je výsledkom naháňania sa za krátkodobým ziskom a je aj príkladom toho, čo sa stane, keď sa ignorujú základné práva a všeobecné dobro.
Kardinál Tarcisio Bertone, druhý najvplyvnejší predstaviteľ Svätej stolice, predniesol závažný príhovor o viere v globalizovanom svete. Jeho prejav nasledoval po výzve pápeža Benedikta XVI., aby náboženstvo dostalo v spoločnosti väčší priestor.
Vatikánsky štátny sekretár Bertone uviedol, že v globalizovanej ére "politika a trh nie sú všetko".
Sú prostriedkom, ale nie cieľom, spresnil Bertone. Dodal, že ak Boha ignorujeme, schopnosť rešpektovať základné práva a uznávať všeobecné dobro slabne.
Kardinál na stretnutí s talianskymi politickými a finančnými lídrami v Ríme kritizoval naháňanie sa za krátkodobým ziskom, ktorý "sa prakticky stotožňuje s dobrom samotným, ale nakoniec vyúsťuje do straty akéhokoľvek zisku".
Bertone spomenul aj nedávnu cestu Benedikta XVI. do Francúzska, kde je otázka náboženstva chúlostivou témou a odluka cirkvi od štátu má už dlhú históriu.
"Kresťanstvo podporuje hodnoty, ktoré by sa nemali označovať ako 'katolícke', a teda jednostranné, zaujaté a prijateľné iba pre tých, čo vyznávajú tú istú vieru," vysvetľoval Bertone v príhovore.
Podľa Bertoneho sú určité nezameniteľné hodnoty, ako podporovanie života od počatia po prirodzenú smrť, ochrana rodiny založenej na manželstve medzi mužom a ženou a výchova detí.
"Ľudská povaha sa nemení s parlamentnou väčšinou, dokonca ani so striedajúcimi sa érami či zemepisnými šírkami a dĺžkami," dodal Bertone.
Zdroj: Associated Press
2 jam juh