Budapešť 30. septembra (TASR) Predseda SNS Ján Slota by ako osoba a ako politik neznamenal veľký problém, keby nebol v mocenskej pozícii. Problémom je, že Robert Fico vzal Slotu do vlády a poveril členov jeho strany vedením troch ministerstiev, ktoré sú dôležitými rezortmi a ktoré sa citlivo dotýkajú slovensko-maďarského spolužitia. Vyhlásil to v rozhovore pre maďarský portál HírExtra predseda SMK Pál Csáky.
Napríklad v prípade ministerstva školstva, ktoré existuje v podmienkach viacnárodnostného spoločenstva, kde funguje menšinový školský systém, nie je možné presadzovať predstavy sformulované iba z pohľadu jediného národa. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že rezort obsadila SNS svojimi ľuďmi, ktorých pohľad na svet je iný, ako je žiaduci v Európe 21. storočia, povedal Csáky.
Predseda SMK na margo otázky určitých ochranných právnych mechanizmov, ktoré by mali chrániť pred podobnými javmi, aké sú v SR v súvislosti s protimaďarskými prejavmi, konštatoval, že aparát právnej ochrany Európskej únie je nevyvinutý a neúčinný.
"V súčasnej situácii sa javí ako najrozumnejšie riešenie dialóg, ktorý vedie Strana európskych socialistov (PES) s najsilnejšou slovenskou vládnucou stranou Smer-SD. Európski socialisti zriadili monitorovací výbor, ktorý sa pravidelne vracia na Slovensko a aj my sa s nimi pravidelne stretávame," povedal Csáky. Ako dodal, on osobne si vybudoval dobrý vzťah s Hannesom Swobodom (podpredseda frakcie socialistov v Európskom parlamente), s ktorým vždy vie pohovoriť o aktuálnych otázkach. V súčasnosti je podľa neho toto najúčinnejším prostriedkom európskeho vplyvu.
Podľa predsedu SMK je EÚ v terajšej dobe z hospodárskeho a finančného hľadiska integrálna a účinná, nie však z pohľadu politiky ako takej a zahraničnej politiky. "Dobre by bolo, keby únia prijala chartu menšinových práv, že tieto sú súčasťou koloritu európskej kultúry. Ja by som viedol európske zmýšľanie týmto smerom, ale uznávam, že v Lisabonskej zmluve existuje polovica vety, na ktorú by bolo možné po jej ratifikovaní stavať," poznamenal Csáky.
Ani takáto charta by však podľa neho tiež nebola dostatočne účinná. "V Európe sa každý chytá za hlavu pri nemiestnych vyhláseniach, ale to nestačí. Túto situáciu by vedel vyriešiť jedine Robert Fico. Nemali by k moci púšťať takéto politické sily, a to platí aj pre iné krajiny," zdôraznil.
Csáky ocenil, že v maďarskom parlamente podporilo všetkých päť strán návrh vyhlásenia o slovensko-maďarskom zmierení. "Domnievam sa, že je dôležité a normálne, aby sme riešenie svojich problémov očakávali od seba samých, vzájomnej empatie a vlastnej politickej zodpovednosti, a nie od nejakej bruselskej poroty," dodal.
Problémom je, že Slotove správanie je pre jeho stranu ľahkým mechanizmom na získavanie voličských hlasov. Podľa mladých Slovákov vo veku 14-15 rokov sú totiž Maďari zo zásady protislovenskí, Maďari majú kráľa šaša a pred 1100 rokmi obsadili pred Slovákmi túto krajinu. Doslovne teda opakujú to, čo hlása Slota. Podľa Csákyho to dokazuje, že vyjadrenia predsedu SNS ovplyvňujú spoločenské povedomie, verejnú mienku a aj názory detí.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) hy