BRUSEL. Vyplýva to zo série štatistík, ktorú tento týždeň zverejnila Európska komisia. Štatistika porovnáva 321 európskych miest s 50.000-10 miliónmi obyvateľov v 27 členských krajinách EÚ a zahŕňa tiež 26 miest v Turecku, šesť v Nórsku a štyri vo Švajčiarsku.
V belgickej metropole pripadá na tisíc obyvateľov vyše 11 vlámaní. Za Bruselom nasledujú Bern, Londýn a Amsterdam. Na opačnom konci rebríčka sú Luxemburg (0,3), Bratislava (0,9) a Helsinki (1,0). Z hľadiska krádeží áut štatistika ukazuje najviac takýchto prípadov v talianskych mestách, ktoré obsadili prvých šesť priečok v poradí Caserta (15,3 krádeží na tisíc obyvateľov), Catania, Neapol, Turín, Rím a Miláno.
Najväčším mestom zahrnutým v štatistikách je Istanbul s takmer desiatimi miliónmi obyvateľov. Najväčší rast obyvateľstva v období 1999-2004 zaznamenalo holandské mesto Almere (25,4 %). V prvej desiatke miest s najrýchlejším rastom obyvateľstva sa pritom nachádza päť tureckých. Najväčší pokles obyvateľstva v sledovanom období zaznamenal slovinský Maribor (-14,1 percenta), nasledovaný nemeckým Frankfurtom nad Odrou. Najväčší podiel obyvateľov do 14 rokov má opäť Almere (23,8 percenta), pričom v prvej desiatke, do ktorej sa nezahrnulo Turecko, sa nachádzajú štyri britské a štyri nórske mestá. Veková skupina nad 65 rokov je najviac zastúpená v talianskom Terste (27 percent). Okrem portugalského Lisabonu sa v prvej desiatke nachádzajú len talianske mestá.
Najvyššiu nezamestnanosť spomedzi sledovaných miest má poľské mesto Radom (30,8 percenta), nasledované belgickými mestami Charleroi a Liege. V prvej desiatke je celkovo sedem poľských miest. Naopak najnižšiu nezamestnanosť má Luxemburg (0,8 percenta), keď na ďalších deviatich miestach sa striedajú len nórske a britské mestá. V rebríčku zostavenom podľa najväčšieho podielu živnostníkov sa na prvých ôsmich miestach umiestnili grécke mestá na čele s Larissou (35 percent). Prvú desiatku uzatvárajú talianske mestá Verona a Florencia.
Najviac daždivých dní do roka (podľa údajov z roku 2004) malo nemecké Halle (266), nasledované Kolínom nad Rýnom, Glasgowom a Corkom. Naopak, najmenej takýchto dní malo portugalské Faro (60), za ktorým skončil turecký Izmir a portugalský Setúbal.
Najväčšiu návštevnosť kín v prepočte na obyvateľov má Luxemburg, nasledovaný Parížom a španielskym Gijónom. Pri porovnaní počtu sedadiel v kinách na tisíc obyvateľov vedie talianska Ancona (130). Na piatom mieste sa nachádza Trnava (47,6).
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) sla