Atény 26. apríla (TASR) - Život v Grécku sa dnes zastavil v dôsledku 24-hodinovému štrajku pracovníkov škôl, nemocníc, bánk, verejnej dopravy i štátnych úradov. Protesty proti plánovaným reformám dôchodkového systému sa konali aj napriek stredajším ústupkom vlády.
Asi 20.000 demonštrantov pochodovalo centrom Atén, kde dnes nepremávali žiadne autobusy, trolejbusy ani metro, na protest proti návrhu vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a zmeniť spôsob spravovania asi 200 gréckych penzijných fondov.
Rozhlasové a televízne stanice v Grécku nevysielali žiadne správy, keďže k celoštátnemu protestu sa pripojili aj novinári. V piatok v krajine nevychádzajú noviny.
Dopoludnia sa na dve hodiny zastavila aj letecká doprava, pričom štátna letecká spoločnosť Olympic Airways výrazne obmedzila svoje lety. Zatvorená dnes ostala aj väčšina kultúrnych pamiatok a svojim povinnostiam sa nevenovali dokonca ani grécki pravoslávni kňazi, ktorí sú po formálnej stránke štátnymi zamestnancami.
Grécky minister práce a sociálnych vecí Tassos Jannitsis, kľúčový spojenec reformistického premiéra Kostasa Simitisa, v stredu večer vyhlásil, že pozastavuje navrhované reformy a žiada všetky zúčastnené strany o nové podnety. Odbory však dovtedy odmietali akúkoľvek diskusiu.
Grécka vláda chce oživiť penzijné fondy a znížiť ich deficit. Reforma by okrem iného zahŕňala zlúčenie v súčasnosti viac ako 200 fondov pôsobiacich v krajine. Podľa Simitisa totiž existujúci systém charakterizujú veľké sociálne rozdiely a nespravodlivosť, pričom povedú k rýchlo sa zvyšujúcim stratám.
Napriek zákonom určenému veku odchodu do dôchodku na 65 rokov pre mužov a 60 rokov pre ženy vytvára zložitý grécky systém značné rozdiely. Ženy vo verejnej službe môžu napríklad na niektorých pozíciách odísť do penzie už po 15 odpracovaných rokoch. Podľa vládneho návrhu by sa vek odchodu do dôchodku stanovil na 65 rokov pre väčšinu obyvateľov.